Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

AKP'nin DTP'ye Yakın Adayları Kızdırdı...

> 1 <

ŞanlıTürk

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 701 ileti
Yer: ESKİŞEHİR
İş: öğrenci
Kayıt: 17-07-2006 17:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #222774 08-06-2007 11:31 GMT-1 saat    
AKP'nin doğuda kadın adayları DTP'ye yakın isimlerden oluşturması teşkilatta rahatsızlığa yol açtı...


AKP'nin milletvekili listesi teşkilatta şok etkisi yarattı. Tüm illerde tek tek yapılan temayül yoklamalarının listelere yansımamasından yakınan partililer, "bu bir savrulma listesi"dir diyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aday listelerine yansıttığı vitrin değişikliği, parti teşkilatında şok etkisi yarattı. Erdoğan'ın 352 milletvekilinden 161'ini liste dışı bırakması bir yana, listelerde Ertuğrul Günay, Osman Yağmurdereli, Mehmet Domaç, Ayşenur Bahçekapılı, Reha Çamuroğlu gibi AKP çizgisini temsil etmeyen isimlerin öne çıkması, parti tabanında rahatsızlık yarattı.
AKP teşkilatı iki isme dikkat çekiyor... Bunlardan birincisi Mardin ikinci sıradan aday gösterilen Süleyman Bölünmez. Bölünmez Saadettin Tantan'ın İçişleri Bakanlığı döneminde yürütülen fırtına operasyonuda ismi geçenlerden biri... AKP teşkilatı temayül yoklamalarında hiçbir şekilde ismi geçmeyen Bölünmez'in aday gösterilmesini anlaşılmaz buluyor.
ANAP'tan dört dönem milletvekilliği yapan ve AKP listelerinde Ağrı birinci sırada yer bulan Yaşar Eryılmaz da tartışılan bir isim. Eryılmaz, aday adayı bile değildi. Ağrı ikinci sıradan aday gösterilen Cemal Kaya da enerji ihaleleri ile ilgili soruşturmada ismi geçtikten sonra AKPden istifa etmişti. Şimdi yeniden aday olan Kaya partilileri şaşırtan bir başka isim...

Diyarbakır

Tabanın dikkatini çeken bir başka unsur Diyarbakır'da da Cavit Torun, Aziz Akgül, Fehmi Uyanık gibi milletvekillerinin devre dışı bırakılması.
Önceki dönemde listenin ilk sırasında yer bulan Osman Aslan bu kez ancak beşinci sıraya yerleşebildi. İkinci sırada yer alan Kudbettin Arzu da temayül yoklamalarında son sıralarda olmasına karşın, mevcut vekillerin önüne çekilerek ikinci sıradan aday gösterildi.
Her ne kadar en fazla adayı gösterse de AKP'de kadın tercihi de sıkıntıya neden oldu. 63 kadın adaydan 24'ü seçilebilir sıralarda... Parti, kendisini bu güne taşıyan kadınları saf dışı bırakmakla suçlanıyor.
Zira, kadın kolları merkez yürütme kurulu başkan yardımcılarından beş kadın aday adayı liste dışı kaldı.
AKP'nin kurucu üyelerinden ve disiplin kurulunda görev yapan Belma Sekmen Satır da listede yer bulamayan isimlerden. Kısacası, partiye emek veren ve kadınları siyasette etkin bir yere taşıyan kadınlar küskün.
Teşkilat doğuda da DTP'ye yakın kadınların aday gösterilmesinden rahatsız.
Listeleri başbakan erdoğanın meşruiyet arayışı olarak değerlendiren teşkilat, bu arayışın milli görüş geleneğinden gelenleri ve AKP'ye gönül verenleri tasfiye ettiği görüşünde. Bu da tabanda geleneğin gözden çıkarılması olarak algılanıyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <