Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Hristiyan Ayinini AKP'liler Savundu

> 1 <

ŞanlıTürk

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 701 ileti
Yer: ESKİŞEHİR
İş: öğrenci
Kayıt: 17-07-2006 17:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #223680 10-06-2007 05:06 GMT-1 saat    


Hristiyan Ayinini AKP'liler Savundu

Cumartesi, 29 Nisan 2006 03:52
Bartholomeos'un Bergama'daki ayinine beş parti yasak istedi. AKP'li başkan ise "onur duyacaklarını" söyleyerek ayini istedi

FENER Rum Patriği Bartholomeos'un 8 Mayıs'ta Aziz Yuhanna anısına Bergama'daki kilisede yapacağı ayin kriz yarattı. MHP, CHP DSP, DYP ve Anavatan ilçe başkanları "Ayine izin verilmesin" diye kaymakamlığa başvurdu.

PARTİLER ortak dilekçelerinde
"İnanç turizmi gibi masum bir gerekçe adı altında, ekümenik iddialarına zemin hazırlanmaya çalışılmaktadır" denildi AKP'li Belediye Başkanı Başkanı Raşit Ürper ise girişime karşı çıktı.

Bartholomeos'un Bergama'daki ayinine beş parti yasak istedi. AKP'li başkan ise "Hangi çağdayız" diye tepki gösterdi.

FENER Rum Patriği Bartholomeos'un 8 Mayıs'ta Aziz Yuhanna anısına Bergama'daki kilisede yapacağı ayin kriz yarattı. MHP, CHP DSP, DYP ve Anavatan ilçe başkanları "Ayine izin verilmesin" diye kaymakamlığa başvurdu. AK Partili Belediye Başkanı ise girişime karşı çıktı. MHP'liler geçen yılki ayinde Patriğe yumurtalı protestoda bulunmuştu.

AKP'li başkanın "Ayin" savunması

Bartholomeos'un Bergama'da Aziz Yuhanna anısına düzenleyeceği ayine karşı çıkan siyasi partilere, ilçenin AKP'li Belediye Başkanı tepki gösterdi: Hangi çağda yaşıyoruz.

Patrik I. Bartholomeos'un 4 yıldan bu yana, 8 Mayıs günü, Aziz Yuhanna anısına Bergama'daki Bazilika Kilisesi'nde düzenlediği ayin, bu yıl da krize neden oldu. MHP, Anavatan, CHP, DSP, DYP ve SP ilçe başkanları, 17 Nisan'da Bergama Kaymakamlığı'na bir dilekçe vererek, Türk milletinin özünde yer alan farklı dinlere ve inançlara saygılı olma anlayışını yürekten benimsediklerini belirterek, "Ancak, inanç turizmi gibi masum bir gerekçe adı altında, ekümenik iddialarına zemin hazırlanmaya çalışılmaktadır. Bartholomeos'un bu ayin isteğine izin verilmemesi
istiyoruz" dediler.

AKP'li başkan: Onur duyarız

Bergama Belediye Başkanı Raşit Ürper ise bu ayinlerin Bergama'da üç yıl önce resmi makamlardan izin alınarak başlanıldığını belirterek, yine izin verilmesi durumunda Patrik I. Bartholomeos'u ağırlamaktan dolayı onur duyacaklarını söyledi. Bu olayın kamuoyuna bazı siyasi partilerin ilçe başkanları tarafından taşındığını öne süren Belediye Başkanı Raşit Ürper, "Olaya son günlerde siyasi bir boyut kazandırılmak isteniyor. Oysaki inanç turizminin Bergama'da yaygınlaşması için başlatılan bu organizasyon devam etmelidir. 3 bin yıllık tarihi geçmişiyle dinlerin, bilimin ve medeniyetlerin merkezi ilçemiz, inanç turizmininin de merkezi olabilir" dedi

Hoşgörü lazımmış

Siyasi partilerin verdiği dilekçeyi "Hangi çağda yaşıyoruz" diyerek sert bir dille eleştiren Başkan Ürper, şöyle devam etti: "Bergama bir turizm kenti. Biz buraya Fransız, İtalyan veya Yunan turist gelmesin diyebilir miyiz? Buna hakkımız var mı? Eğer bunu diyebiliyorsak, Efes'e gelen ve bu gezisinden dolayı hacı olan Hıristiyanları da hoş görmememiz gerekir."

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <