Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Atatürk Düşmanı Metin Kaplan'ın Avukatı Akp'den Aday

> 1 <

ŞanlıTürk

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 701 ileti
Yer: ESKİŞEHİR
İş: öğrenci
Kayıt: 17-07-2006 17:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #223693 10-06-2007 06:47 GMT-1 saat    
Milli görüş kanadını pasifize ettiği konuşulan AK Parti, Konya'dan ilginç bir ismi aday gösterdi

08.06.2007 155

Tuna aynı zamanda AİHM'deki başörtüsü davasında Leyla Şahin için Türkiye Cumhuriyeti aleyhine dava açmıştı.

Uçakla Anıtkabir'e saldırı ve Fatih Camii'nin işgalinin de aralarında bulunduğu 13 ayrı suçtan yargılanan Yasadışı İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği yöneticisi ''Kara ses'' Metin Kaplan'ın avukatı Hüsnü Tuna'nın da, AKP listesinden milletvekili adayı olduğu ortaya çıktı.“Milli görüş gömleğini çıkardığı” iddiasıyla ''Dolmabahçe kriterleri'' ile aday listesi yaptığı tartışılan AKP, Konya'dan ilginç bir ismi aday gösterdi. Avukat Hüsnü Tuna, AKP Konya milletvekili adayı oldu. Konya'da 6'ncı sıradan seçilebilecek yerden aday olan Tuna, İmam Hatip Lisesi mezunu. İstanbul'da avukatlık yapan Tuna, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği'nin de kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

KARA SES VE LEYLA ŞAHİN
Hüsnü Tuna, “Kara ses” olarak bilinen Cemalattin Kaplan'ın oğlu Metin Kaplan'ın avukatlığını yapıyor. Uçakla Anıtkabir'e yönelik saldırı ve Fatih Camii'nin işgal hazırlığının da aralarında bulunduğu 13 ayrı suçlamayla yargılanan Kaplan'ın, “Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs” ve “yasa dışı örgüt üyeliği” suçlarından cezalandırılması isteniyor. Metin Kaplan bu suçlardan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olmuş ancak Yargıtay kararı ''Usul eksikliği'' gerekçesiyle bozmuştu. Yasadışı İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği yöneticisi olan Metin Kaplan hakkında, yaşadığı Almanya'dan sınırdışı edilerek Türkiye'ye teslim edilmesinden sonra açılan dava halen devam ediyor.

TÜRKİYE'Yİ DE DAVA ETTİTürkiye'nin gündemine oturan çok sayıda davada öne çıkan Hüsnü Tuna, türbanla üniversitede eğitim görmesine izin verilmeyen Leyla Şahin'in de avukatlığını yaptı. Şahin'in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Türkiye aleyhine açtığı davaya da katılan Tuna, başörtüsü yasağı için Türkiye'nin tazminat ödemesini istedi. AİHM'e açılan bu dava ise reddedilmişti. Tuna, duruşma salonlarının yanı sıra eylemlerde de kendisini gösterdi. Danıştay'ın okula geliş- gidişlerinde başörtüsü takmasını sakıncalı bulduğu öğretmen Aytaç Kılınç kararına tepki gösteren Tuna, İstanbul'da düzenlenen başörtüsü eylemine katılarak, Danıştay'a “Başörtüsünün kötü örnek olduğunu söyleyebilecek kadar küstahlaşabilecek bir metne 'karar' dememe imkan yok” eleştirisinde bulunmuştu. Tuna, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın davasında da, Aşkın'a karşı müdahillerin avukatlığını üstlendi. AKP'nin Konya milletvekili adayları arasında 6'ıncı sıraya yerleştirilen Tuna'nın Meclis'e girme şansı yüksek. 16 milletvekili çıkaran Konya'dan, 2002 seçimlerinde AKP Meclis'e 14, CHP 2 milletvekilli taşımıştı. Yasadışı İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği yöneticisi Metin Kaplan'ın avukatlığını üstlenen Hüsnü Tuna'nın AKP listesinde milletvekili adayı olduğu ortaya çıktı. Tuna aynı zamanda AİHM'deki başörtüsü davasında Leyla Şahin için Türkiye Cumhuriyeti aleyhine dava açmıştı.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <