Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Sahte maliyeciler cirit atıyor !Sahte maliyeciler sirketleri tel

> 1 <

unhappy_boy

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 364 ileti
Yer:
İş: muhasebe
Kayıt: 07-02-2007 11:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #233852 02-07-2007 15:18 GMT-1 saat    
Sahte maliyeciler cirit atıyor !Sahte maliyeciler sirketleri telefonla arayıp dolandırmaya çalışıyor..02 Temmuz 2007 17:27
--------------------------------------------------------------------------------
Geçenlerde bir okurumuz, şirketlerini arayan bir kişinin kendisini vergi dairesi başkanı olarak tanıttığını aktardı. Arayan şahıs, ardından da bir yemek organizasyonlarının olduğunu ve davetiye satmak istediğini ifade etmiş. Okurumuz, arayan kişiye, telefon numarası bırakmalarını, daha sonra kendilerini arayacaklarını söylemiş.

Akabinde verilen numaradan adı verilen vergi dairesi başkanıyla görüşüldüğünde de vergi dairesi başkanının kendilerinin böyle bir arama yapmalarının mümkün olmadığını ve bu meyanda kimsenin aranmayacağını bildirmiş.

Başkan, kendi isim ve numara bilgilerinin de internet ortamından elde edilmiş olabileceğini eklemiş. Biz de konuyu irdelediğimizde, ortalıkta mebzul miktarda sahte maliyecinin, SSK müfettişinin ve kamu çalışanının olduğunu ve hatta cumhuriyet başsavcısının bile isminin kullanıldığını öğrendik.

Dolandırıcıların aradıkları şirket ya da şahıslara davetiye ve kitap satmanın yanında, çeşitli dergilere abone yapmaya çalıştıkları da belirtiliyor. İşi ileri götürerek belli bir komisyon karşılığında vergi borçlarını bile silmeyi vaat ediyorlarmış. Ben okurlarıma şunu tavsiye ediyorum: Bu tür aramalara kesinlikle itibar etmeyin. Türkiye'de hangi kurum ve kuruluş olursa olsun şirket ve şahıslardan ne talepleri varsa yazılı, resmî evrakla istemek zorundadır.

Arayan kişi ve kurumun vergi dairesi, defterdarlık veya SSK müfettişliğinden olması hiçbir şey ifade etmez. Bunlar da şirket ve şahıslarla ilişkilerini resmî yazıyla belgelendirmek zorundadır. Kesinlikle panik yapmadan sahte arayıcılara taleplerini yazılı olarak iletmeleri talep edilmeli. Yazılı bir tebligat olmadan hiçbir isteği yerine getirmeyeceklerini karşı tarafa kesin bir dille ifade etmeliler. Peşinden de hangi kurum adına aranıyorsa o kuruma da bilgi verilmeli. Tabii burada bir de kamu kurumlarına iş düşüyor. Onlar da halka kendilerini anlatmalı ve nasıl çalıştıklarını kamuoyu ile paylaşmalı. Sahte maliyecilerle muhatap olanların durumu polise bildirerek suçüstü yakalatma gayreti içinde olmaları da gerekir.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <