Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Okul yönetimi, özürlü gencin tuvalet talebini bile reddetti

> 1 <

Gece mavisi

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1568 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-01-2007 23:08

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #248025 20-08-2007 17:40 GMT-1 saat    
Okul yönetimi, özürlü gencin tuvalet talebini bile reddetti

Diyarbakır Ergani Lisesi'ni bitiren Enver Şahin (20), 2005'te ÖSS'den bir hafta sonra geçirdiği kaza sonucu felç oldu. Fırat Üniversitesi Otomotiv Öğretmenliği Bölümü'nü kazanan Şahin, sağlık sorunları nedeniyle kaydını dondurdu. Öğrenimini sürdürmek için binada yapılmasını istediği düzenlemeler reddedilen Şahin, okul yönetimine ihtarname gönderdi.

ENVER Şahin, 2005 yılında ikinci kez ÖSS'ye girdi. Sınavı iyi geçmişti. Sınavdan bir hafta sonra Diyarbakır'dan Ergani'ye gitmek için bindiği minibüs, ön tekerleğin patlaması sonucu yoldan çıkıp takla attı. İki kişinin hayatını kaybettiği kazada, omurgasındaki T-3 ve T-4 diskleri kırılan Şahin'in belden aşağısı felç oldu. ÖSS'den 269 puan aldığını da hastanede öğrendi. Puanı 9. tercihi olan Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği'ne yetti. Kaydını iki yıl donduran Enver Şahin, tedavisinin bitmesinin ardından bu yıl okula başlamaya karar verdi.

Şahin, 2007-08 öğretim yılında okula başlamak istediğini dekanlığa bildirerek, asansör, rampa, derslik ve tuvalet gibi sorunların giderilmesini istedi. Ancak, Dekan Prof. Dr. Kazım Pıhtılı imzalı cevapta, Şahin'in taleplerinin yerine getirilmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor ve "...fakülte binasında kısa zamanda düzenleme yapılması mümkün görülmemektedir. Öğrencisi olduğunuz otomotiv öğretmenliği programının derslerinin büyük bölümü uygulamalı atölye derslerinden oluşup, uygulamalara bilfiil katılmanız gerekmektedir. Bu aşamada uygulamalara katılmanızın güçlükleri bulunmaktadır" deniliyordu.

Şahin, bunu üzerine Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği avukatları aracılığıyla, dekanlık ve rektörlüğe ihtarname gönderdi. İhtarnamede de, Anayasa'nın 42. maddesinde yer alan, "Kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz" ve 5378 sayılı Özürlüler Kanunu'un 15. maddesindeki "Hiçbir gerekçe ile özürlülerin eğitim alması engellenemez" hükümlerini hatırlattı.

İTÜ sahip çıkmıştı

Geçen yıl staj yaparken kaza geçirip felç kalan Koray Arslan'a, öğrencisi olduğu İTÜ Rektörlüğü sahip çıkmıştı. Rektörlük, Dekanlık ve Staj Komisyonu toplanarak Arslan'ın ihtiyaçlarını belirlemiş ve kampus içinde rahat yaşaması için gerekenler listesini hazırlamıştı. Toplantıdan sonra, İnşaat Fakültesi, Arslan için yeniden düzenlendi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <