Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

ABD'den su savaşlarına Türkiye örneği

> 1 <

Gece mavisi

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1568 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-01-2007 23:08

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #248221 21-08-2007 10:25 GMT-1 saat    
ABD'den su savaşlarına Türkiye örneği
Washington Post gazetesi, küresel ısınmasının ülkeler arası su çatışmalarını alevlendirdiğini yazdı. Su için muhtemel bir çatışmanın, teoriden de öte birşey olduğu belirten gazete, örnek olaörak da Türkiye, Suriye ve Irak'ın Fırat ve Dicle nehirleri yüzünden karşı karşıya gelmesini gösterdi.

Washington Post'ta yayınlanan bir yazıda, su savaşlarına dikkat çekildi. 'Isınma, Küresel Su Çatışmalarını Alevlendiriyor' başlıklı yazıda, ABD'nin California eyaletinde görülen kuraklıktan yola çıkılarak dünya genelindeki susuzluk ve bunun yol açtığı ülkeler arası çatışma işlendi. Küresel ısınmanın dünyayı daha sıcak bir yer haline getirdiği vurgulanan yazıda, bu yüzden iklimin bazı yerlerde daha yağışlı bazı yerlerde ise daha kuru olacağı, iklimlerin değişmesinin, milyonlarca insanı içmek, sulamada ve enerji üretiminde kullanmak için gerekli olan sudan mahrum bıkacağı uyarısında bulunuldu.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu'nun önde gelen yazarlarından Stephen Schneider'in 'Hava ısındığı zaman atmosferde daha fazla su olacak. Bu bilimsel ve değişmez bir gerçek. Küresel ısınma kuraklığı ve selleri arttırıyor' dediği aktarıldı. Atmosferde biriken suyun ne zaman ve nereye düşeceğinin tam bir muamma olduğu kaydedilen yazıda, sözkonusu Kurul'un, Güney Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Avustralya, Patagonya ve ABD'nin güneybatısında kuraklık görüleceği uyarısında bulunduğu vurgulandı. Columbia Üniversitesi Dünya Rasathanesi araştırmacılarından Richard Seager'in de 'Bu küçük bir kuraklık olmayacaktır' diye konuştuğu ifade edildi.

TÜRKİYE, SURİYE VE IRAK HATIRLATILDI
Gazeteye göre, küresel ısınsa biriktirilen suları da tehdit ediyor. Taze suların birçoğu dağların tepesindeki buzullardan geldiği ifade edilen yazıda şu ifadelere yer verildi: 'Yağışlı ya da soğuk mevsimlerde buzullar artar, kuru ya da sıcak mevsimlerde ise eriyerek kaynakları ve nehirleri besler. Ancak atmosfer sıcaklığının artıyor. Buzullar eriyor, gittikçe küçülüyor yakında çoğu yok olacak. Ohia Devlet Üniversitesi araştırmacılarından Lonnie Thompson, 'Peki su bittiği zaman ne olacağını zannediyorsun? Sence insanlar oldukları yerde kalacaklar mı? Hayır... İnsanların başka yerlere gitmeyeceğini düşünmek çılgınlık. Ve peki bu insanların başkaların yaşadığı yerlere gitmesi durumunda ne olacağını düşünüyorsun?' dedi.

Thomson, “Muhtemel bir çatışma, teoriden de öte bir şey. Türkiye, Suriye ve Irak, Fırat ve Dicle Nehirleri üzerine dikleşiyor. Sudan, Etiyopya ve Mısır'ın Nil nehri üzerindeki ticareti tehdit altında. Birleşmiş Milletler, Sudan'ın Darfur bölgesindeki kanlı savaşın arkasında su kıtlığı olduğunu söyledi. Kuraklık yüzünden Somali savaşa gebe. Zaten Dünya Sağlık Örgütü bir milyar insanın içilebilir suya ulaşamadığını belirtti. Kuzey Çin'deki eriyen buzullar, küçülen sulak alanlar araştırmacıları yüz milyonlarca insanın risk altında olduğu konusunda uyarıda bulunmaya itti' diye konuştu.

Yazıda, hükümetlerin insan ve doğa arasında bir uyum sağlamak için çalıştığı ama şimdiye kadar önemli bir aşama kaydedilmediği ifade edildi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <