Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Yaşamak da güzel yaşatmak da

> 1 <

Gece mavisi

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1568 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-01-2007 23:08

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #253809 04-09-2007 06:22 GMT-1 saat    
Kalp, böbrek, karaciğer gibi organları çocuk yaşta tükenen, organ bağışında bulunan aileler tarafından yeniden hayata dönen 16 çocuk, Belek'te "Yaşamak güzel, yaşatmak da" sloganıyla kamp yapıyor.

Organ Nakli Koordinatörleri Derneği'nin (ONKOD), organ naklinin yaygınlaşması amacıyla düzenlediği ve organ nakli yapılan 16 çocuğun katıldığı "Yaşamak güzel, yaşatmak da" kampı, Antalya'nın Belek beldesinde başladı. Kalp, böbrek ve karaciğer gibi hayati organları çocuk yaşta tükenen ve organ bağışında bulunan aileler sayesinde yeniden doğan çocuklar, bir yandan aileleriyle birlikte kamp yaparken, bir yandan da el işlerinin beğeniye sunulacağı sergiye hazırlanıyorlar.

SON ANDA TUTUNDULAR

ONKOD Başkanı Levent Yücetin, hayali olan bir kampı hayata geçirmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Organ nakli olmaması durumunda aileleriyle tatil yapan çocukların büyük ihtimalle hayatta olamayacağı gerçeğini kamuoyuna göstermek istediklerini kaydeden Yücetin, "Çocukların hepsi diğer çocuklar ne yapıyorsa onları yapabiliyorlar, tek farkları, eğer nakil olmasaydı bugün burada olamayacaklardı" dedi.

10 YILDA 24 AMELİYAT

Kampta tatil yapanlardan İbrahim Berk Yeriş 10 yıllık yaşamına 24 ameliyatla iki böbrek ve bir karaciğer nakli sığdırmış. Minik Berk'e babası 5 yıl önce böbreğini verdi. Berk'in bünyesi, bir yıl sonra böbreği reddedince aynı yaştaki adaşı ''Berk''in ölümünün ardından ailesinin organ bağışıyla küçük çocuk için yeni bir hayat başladı. Berk, adaşı Berk'in böbreği ve karaciğeriyle hayata tutundu.

ÖLÜMÜ BEKLİYORDU...

Kampın konuklarından biris ise, 18 yaşındaki Hale. Ağabeyi kalp büyümesi nedeniyle can veren Hale, aynı hastalığa yakalandığını öğrenince dünya başına yıkılmış. İlk kalp nakli girişimi ameliyat masasında yarım kalan Hale, ölümü beklerken 14 gün sonra gelen uygun bir kalp ile ikinci kez ameliyat olarak hayata döndü.

İNGİLİZ'İN KALBİ TAKILDI

Hale Erdem'in kamptaki arkadaşlarından Tayfun Geçen (18) de kalp nakli olmuş. Geçen yıl aniden hastalandğını söyleyen Tayfun, yaşadıklarını şöyle anlattı:

ESKİSİ KADAR SAĞLIKLI

“Doktorlar kalp nakli yapılmalı dediklerinde ne olduğunu anlayamadım. Damarlarım değişecek sandım. Kötü bir rüyadayım, uyanacağım dedim. Kendimi hasta gibi görmüyordum. Hemen hastaneye yatırdılar. Bir ay sonra durumum kötüye gitti. Bekleme listesinde ilk sıraya alınmıştım ki Bodrum'a tatile gelen ve ölen 17 yaşındaki İngiliz bir gencin ailesi oğullarının organlarını bağışladı. Şimdi en az eskisi kadar sağlıklı ve mutluyum.”

ARTIK COK SAGLIKLI

10 yaşına kadar tam 24 ameliyat geçiren Berk, iki kez böbrek bir kez de karaciğer ameliyatı nakli yaşadı. Bu nakillerin ardından başladığı eğitim hayatında başarısıyla dikkat çekiyor.

SUYA HASRETİ BİTTİ

Hastalığı süresince suya özlemi nedeniyle sık sık ailesi tarafından tuvalette su içerken yakalanan Berk, "6 aylıkken hastalanmışım. O zamanlar hastalığımın bilincinde değildim tabii ki, ama kendimi bildim bileli hastaydım. Birçok ameliyat geçirdim ama yılmadım. İyi olacağımı biliyordum. Benim gibi olan bütün arkadaşlarım içn, organ bağışı yaygınlaştırılmalı" diyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <