Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

İran İçinde Ayrı Bir Devlet

> 1 <

Spr[q]rLL
¢ıqLk ¢ıqLıa yanLnzM

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2722 ileti
Yer: ҸסҜłưҜ
İş:
Kayıt: 01-08-2007 00:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #262946 05-10-2007 12:04 GMT-1 saat    
Devrim Muhafızları, İran'da devlet içinde devlet gibi çalışıyor.
Medya, inşaat, otomotiv ve petrol sektöründe faaliyetleri bulunan Devrim Muhafızları, devlet içinde devlet gibi çalışıyor

İran Devrim Muhafızları'nın ülke yönetimindeki gücü günden güne büyürken, Amerikan haber ajansı AP İran'ın resmi ordusunu haber yaptı. ABD Senatosu'nun terörist örgüt ilan ettiği Devrim Muhafızları, 1979'daki İslam Devrimi'yle, ülkenin yeni liderlerini ve kurumlarını korumak, muhaliflerle mücadele amacıyla kuruldu. Irak'la girilen 1980'li yıllardaki savaşta ülkeyi savunarak prestij kazan 125 bin kişilik elit ordunun inşaat firmaları, otomobil fabrikaları, gazete grupları, petrol kuyuları bulunuyor. Ülke içinde faaliyet gösteren Muhafızlara bağlı firmaların katıldığı ihalelerde diğer kuruluşların kazanma şansı bulunmuyor. Bazı bölge valiliklerini de elinde bulunduran Devrim Muhafızları'nın meclisteki üye sayısı da günden güne artıyor.

DİNİ LİDERE BAĞLI

Doğrudan ve sadece dini lidere karşı sorumlu olan ordunun birçok alandaki etkisi kimi zaman açıktan kimi zaman örtülü olarak hissediliyor. Devrim Muhafızları'nın tüm önde gelen komutanları dini lider tarafından atanıyor. Kurumlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olan Devrim Muhafızları, İran'ın devlet içinde devleti olarak biliniyor. Dini Lider Ali Hamaney'e yakınlığıyla bilinen Mahmud Ahmedinecad'ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle, Devrim Muhafızları'nın devlet yönetimindeki etkisi arttı. Ahmedinecad kendisine yakın isimlerin ordunun üst kademelerine atanmasını sağladı.

Mollalar Pers tarihini yok ediyor

İran'da nisan ayında hizmete giren Sivand Barajı'nın, Pers İmparatoru Cyrus'un kurduğu antik Pasargad kentine zarar vereceğini belirten bir grup arkeolog ve eylemci, Tahran yönetimini İslam öncesi İran tarihini hiçe saymakla suçluyor. İnsan Haklarını Koruma Merkezi yetkililerinden Muhammed Ali Dadkah'a göre, baraj “İran'ın tarihi mirasına zarar verecek yasadışı bir proje.” Pasargad UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


No one will love you the way I do;
No one will love you;
Love you like I do;
It will never be the same
> 1 <