Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Sınıf geçme sistemi değişiyor

> 1 <

Alparslan T.
4 8 15 16 23 42

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1355 ileti
Yer:
İş: Alparslan T.
Kayıt: 25-03-2007 09:10

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #263013 05-10-2007 12:34 GMT-1 saat    
Ankara (AA)- Ortaöğretim kurumlarında 10. sınıfın sonunda, bir üst sınıfa geçebilecek öğrenciler yeni ders yılının ilk bir ayı içinde not şartı aranmaksızın alanını değiştirebilecek.

Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik değişikliğine
göre, 10. sınıf sonunda, bir üst sınıfa geçebilecek öğrenciler, ders kesiminden itibaren yeni ders yılının ilk bir ayı içinde not şartı aranmaksızın alanını değiştirebilecek.

Alanını değiştiren öğrenci, yöneldiği yeni alana ait alt sınıfın görmediği alan dersleri ile gördüğü halde haftalık ders saati sayısı farkı, bir ders saatinden fazla olan alan derslerinden sorumlu tutulacak ve bu derslerden alan değişikliğini takip eden ilk ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları döneminde sınava alınacak.

Öğrenci, yeni alanında okutulmayan önceki alanına ait sorumlu olduğu alan derslerinden muaf tutulacak, ancak sorumlu olduğu seçmeli derslerin sorumluluğu devam edecek.

Sınıf tekrarına kalan öğrenciler de yeni ders yılının ilk bir ayı içinde not şartı aranmaksızın alanını değiştirebilecek.

Yönetmeliğin, yazılı ve uygulamalı sınavlarla ilgili maddesi de yeniden düzenlendi. Daha önceki yönetmeliğin, ''Yazılı sınavların süresinin bir ders saatini aşamayacağı'' şeklindeki hükmü, ''Zorunlu hâller dışında yazılı sınav süresi bir ders saatini aşamaz'' olarak değiştirildi.

Yazılı sınavlarda sorulacak soruların sayısı da yönetmelikte netleştirildi. Klasik türde yapılan yazılı sınavlarda en az beş soruya yer verilecek. Çoktan seçmeli, eşleştirmeli, kısa cevaplı, açık uçlu, doğru-yanlış tamamlamalı ve benzeri sınav türlerinde ise soru sayısı çok, sorular ise kısa cevaplı olacak.

Soruların konulara göre dağılımı yapılırken ağırlık, bir önceki sınavdan sonra işlenen konulara verilerek geriye doğru azalan bir oranda ve işlenen konulardan seçilecek.

Sınavlardan önce sorularla birlikte cevap anahtarı da hazırlanarak sınav kağıtlarıyla birlikte saklanacak.

Öğrencilere sözlü puanı verilirken, öğrencilerin sosyal etkinliklerdeki çalışmaları ve dersle ilgili proje çalışmaları da değerlendirilecek.

Sorumlu olarak sınıf geçmeyle ilgili yönetmelik maddesinde, ''Doğrudan veya yıl sonu başarı notu ile sınıfını geçemeyen öğrencilerden alt sınıflardaki sorumlu olduğu dersler de dâhil, başarısız olduğu ders sayısı en fazla iki olanlar bir üst sınıfa devam ederler. Alt sınıftaki dersler de dahil, ikiden fazla sorumlu dersi bulunanlar ise başarısız sayılırlar'' hükmüne, 10. sınıftan sonra alan değiştiren öğrencilerle ilgili bir ekleme yapıldı. Buna göre, 10. sınıf sonunda sınıfını geçebilecek durumda iken alanını değiştirenler ile nakil ve geçişlerden dolayı alanını değiştirenlerin yeni alanında sorumlu tutulacağı dersler o öğretim yılı için sorumlu ders sayısına dahil edilmeyecek.''

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


M....M
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Ben Yaptım Grubu
> 1 <