Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

"Petrolde varil fiyatı 100 dolara çıkabilir"

> 1 <

Alparslan T.
4 8 15 16 23 42

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1355 ileti
Yer:
İş: Alparslan T.
Kayıt: 25-03-2007 09:10

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #263015 05-10-2007 12:35 GMT-1 saat    
ABD Eski Hazine Bakanı John Snow, uluslararası finans piyasalarındaki krizin ardından herkesin, “ABD Dolarının Euro, Japon Yeni ve diğer paralar karşısındaki değerinin ne olacağı ve petrol fiyatlarındaki yükselişin devam edip etmeyeceği” konusunda odaklandığını söyleyerek, “Petrol fiyatlarının düşmesini kimse beklemesin. Kimi yorumcular petrolün 100 dolara çıkacağından bahsediyor. Yüksek petrol fiyatı ile artık hepimiz yaşamayı öğrenmeliyiz” dedi.

John Snow, yükselen petrol fiyatları sayesinde Körfez ülkelerinde çok büyük miktarda zenginlik biriktiğini ve bu zenginliğin hedge fonlar üzerinden yatırım araçlarına dönüştüğünü belirterek, “Körfez ülkeleri oluşturdukları devlet fonları ile finans piyasalarında şimdi en büyük yatırımcılar haline geldiler. 30 yıl önce kimse böyle bir kaynağın Körfez ülkelerinde birikeceğini tahmin bile edemezdi. Petrol yükselişini sürdürecek. 20-30-40 dolarlı petrol fiyatları artık geçmişte kaldı. Petrol aramalarının maliyeti yükseliyor, diğer yandan da küresel ısınma artıyor. Her iki konu da fiyatlar üzerinde olumsuz etki yapmaya devam edecek.Bu demektir ki Körfez ülkelerinin petrol zenginliği de sürecek” diye konuştu.

-“REZERV DÜZEYİNİZ İYİ”-

Uluslararası iş dünyasındaki riskler ve fırsatlar konulu konferansta soruları yanıtlayan John Snow, Türkiye'de cari açıktaki büyümeye yönelik görüşlerini şu sözlerle açıkladı:

“Cari açıkta sadece sizin değil diğer ülkelerin de ne yaptığı çok önemlidir. Faizler düşük olduğu ve ekonomik büyüme sürdüğü müddetçe dışardan sermaye girişi devam eder. İyi yatırım fırsatları varsa, yatırımcı içten de çıkabilir dışardan da gelebilir. Türkiye ekonomisinde büyüme belki yüzde 4-5'lere çekilebilir ama ardından yeniden yüzde 9-10'ları görebilir. Ankara'da ekonomiye yön veren liderler enflasyona karşı mücadelede kararlılar. Merkez Bankası'nın başında da deneyimli, bilgili ve bağımsız bir başkan var. Rezervleriniz de 70 milyar dolar civarında, iyi bir rakam. Önemli olan yabancı sermayenin ve tasarruf sahiplerinin bir ekonomiye güven duyup duymadıklarıdır. Piyasaya, ekonomiye güven var. Cari açık sorunu biraz da zaman içinde halledilecek bir konudur.”

FED'in faizlerde yıl sonuna doğru yeni bir indirim yapıp yapmayacağı şeklindeki bir soruya John Snow, “Faizlerin 0.50 indirilmesinin ardından FED şimdi enflasyon konusunda temkinli davranıyor. Yeni hasarların oluşmaması için enflasyonun çok iyi takip edilmesi gerekiyor. FED bir kararı alırken riskleri dengeleyici olmaya bakar. Onun için siyah-beyaz diye bir bakış açısı yoktur. Sistemik bir risk görmüyoruz. Ekonomide biraz yumuşama bekliyoruz. Yüzde 1-2'lik bir eksilme gelebilir. Dolayısıyla kaynaklar ve fiyatlar üzerindeki baskı da azalacak demektir. FED bundan sonra çok çok dikkatli olmaya ve riskleri yakından takip etmeye devam edecektir. Finans piyasalarında etkili bir liderliğin gerekli olduğu bir zaman içindeyiz. Para politikaları ince ayar gerektirir. FED aldığı kararlarla ve izlediği liderlikle şimdi dengeyi sağlamış durumda” karşılığını verdi.

ANKA

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


M....M
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Ben Yaptım Grubu
> 1 <