Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Aynalarla patlatılacak

> 1 <

tma
Rock Out..!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3330 ileti
Yer: Antalya
İş:
Kayıt: 04-05-2007 18:19

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #263227 06-10-2007 13:15 GMT-1 saat    
Apophis göktaşı, hızla dünyaya yaklaşıyor. Hiroşima'ya atılan atom bombasından bin katı bir etki yapacağı tahmin edilen felaket senaryosuna karşı bilim adamları son olarak aynalarla patlatmayı planlıyor.


Apophis, büyük bir hızla dünyaya doğru yaklaşıyor, bilimadamları ise olası felakete karşı çözüm bulmaya çalışıyor. 2004 yılında keşfedilen Apophis göktaşının dünyaya çarpmayacağı ama 27 bin kilometrelik mesafeden yapacağı geçişin bile dünyaya etkisi çok yıkıcı olacak. Bilim adamları, göktaşının, iletişim uydularının bulunduğu mesafeden bile daha yakın mesafeden bu geçişin oluşturacağı basıncın, Hiroşima'ya atılan atom bombasının bin katı olacağını tahmin ediyor. Felaket senaryolarını önlemek için son öneri İskoçya'dan geldi: AYNALAR

DÜNYAYA ÇARPMA İHTİMALİ YÜZDE 3

Rus bilim adamları 2004 yılında keşfedilen göktaşının 2029 yılında dünyaya 27 bin km'lik bir mesafeden geçeceğini, bunun da Hiroşima'ya atılan atom bombasının bin katı bir hava basıncı etkisi yaratacağını tahmin ediyor. Rusya'nın Sibirya bölgesinde meydana gelen benzer bir astroit basıncının etkisi ile 2 bin 150 km2 lik alan etkilenmiş ve büyük Sibirya ormanlarında 80 milyon ağaç yok olmuştu. Rus bilim adamlarının hesaplarına göre göktaşının dünyaya çarpma ihtimali ise yüzde 3 civarında. Uzay boşluğunda çok büyük olan bu ihtimal gerçekleşirse meydana gelecek yıkımın boyyutları, tahminlerin çok ötesinde olacaktır.

AYNALAR KURTARACAK

Hızla dünyaya doğru gelen göktaşının yörüngesini değiştirmek için yapılan büytün önerilerin ötesinde bir öneri İskoçya'dan geldi. Glasgow Üniversitesi uzmanları bu güne kadar binlerce kıyamet senaryosu üretilen göktaşını durdurmanın en iyi yolunun ne nükleer ne de uzay gemisi olduğunu, dünya yörüngesine yerleştirilecek aynalarla bu işin çözüleceğini iddia etti. Göktaşı üzerine 9 farklı senaryoyu ele alan uzmanlar, en iyi ve güvenli yolun aynalar olduğunu tespit etti. Yörüngeye yerleştirilecek 50 santim ile 1,5 metre genişliğindeki 5 bin adet ayna güneşten gelen sıcaklığı göktaşına yansıtacak. Göktaşının yüzeyini 2100 dereceye kadar ısıtıp patlatacak ve dünyaya çarpması engellenecek. Uzmanlara göre bu yöntem nükleer bomba gibi büyük bir risk taşımıyor hem de bombadan daha ekonomik.

PATLATILABİLİR

“Göktaşı çarpması gerçek bir tehdit” diyen araştırmanın başkanı Dr Massimilano Vasile, bundan 3 milyon yıl önce dinozorların yeryüzünden silinmesine neden olan 150 metre çapındaki bir göktaşı 100 ayna ile birkaç gün içinde patlatılabilir. Dünyaya her 26-30 milyon yılda bir 10 kilometre çapında göktaşı düşüyor.

DÜNYAYA EN SON 1908'DE GÖKTAŞI DÜŞTÜ

Ender de olsa dünyaya çarpan göktaşları 65 milyon yıl önce dinazorları yok etmişti. Dünya'ya son olarak 1908'de büyük bir göktaşı çarpmıştı. 2 bin kilometrekarelik bir ormanı küle çeviren göktaşı araziyi de dümdüz etmişti.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Eski nick: 07mert
> 1 <