Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

'Piyanist'i kurtarana ödül

> 1 <

tma
Rock Out..!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3330 ileti
Yer: Antalya
İş:
Kayıt: 04-05-2007 18:19

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #263293 06-10-2007 18:41 GMT-1 saat    
Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, Roman Polanski'nin filmi "Piyanist"e konu olan öyküde adı geçen Alman yüzbaşı Wilm Hosenfeld'i, 10 Ekim'de bir madalyayla onurlandıracak.

Eski SSCB'de 1952'de ölen Alman yüzbaşı, İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonyalı Yahudi piyanist Wladyslaw Szpilman'ı saklayarak hayatta kalmasını sağlamış, hikaye Polanski'nin filmine konu olmuştu.

Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenecek törende, Yahudileri Nazi soykırımından kurtaran bazı Polonyalıların yanı sıra savaş sırasında Litvanya'da konsolos olan Japon diplomat Chiune Sugihara'ya da madalya verileceği belirtildi.

Alman yüzbaşı Wilm Hosenfeld, Kızıl Ordu'nun saldırısından birkaç ay önce, 1944'teki Varşova ayaklanması sırasında Szpilman'ı saklamış ve ona yiyecek götürmüştü. Hosenfeld, "piyanistin" dışında aralarında Yahudilerin bulunduğu başka Polonyalılara da yardım etmişti. Sovyetler tarafından yakalanan ve savaş suçu işlemekle suçlanarak idama mahkum edilen Alman subayın cezası 25 yıl çalışma kampına çevrilmiş, ancak cezası bitmeden ölmüştü.
2002'de vizyona giren film, Oscar ve Cesar dahil birçok ödülü silip süpürmüştü.

Roman Polanski, 18 Ağustos 1933'de Polonyalı bir Yahudi ile bir Rus göçmeninin oğlu olarak Paris'te dünyaya geldi. Üç yaşında ailesi ile birlikte Krakov'a taşındı. 1940'da şehrin Almanlar tarafından işgal edilmesinin ardından ailesi bir toplama kampına gönderildi. Polanski'nin annesi kampta hayatını kaybetti, babası ise kurtulmayı başardı.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Eski nick: 07mert
> 1 <