Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

İncirlik Lübnan'a taşınacak

> 1 <

volkan85

grup tuttuğum takım
Onbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 170 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 06-09-2007 14:34

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #265285 12-10-2007 09:37 GMT-1 saat    
Bayram arafesinde Türkiye'ye yaşatılan matem, siyasi sonuçlarını yeni yeni göstermeye başladı. Sıcak takip, sınırötesi operasyon, ABD'nin uyarıları, K. Irak yönetiminin tedirginliği, Anadolu'nun dört köşesinde anaların yüreğine düşen yangını hafifletecek mi?

Bugün, havanın ağırlığından bunalmış olmalıyım ki, bir başka konuyu tartışmak istiyorum. Daha doğrusu, birkaç yıl önce yazdığım bir yazıda ortaya attığım bir iddianın nasıl gerçekleştiğine dair bir habere yer vereceğim. Bu, “ben söylemiştim” yazısı değil. Uzak gibi görünen ama ucu PKK saldırılarına kadar varan bir derin gelişme! Bana inanmayan çok insan var. Bazı şeyleri fazlaca önemsediğimi düşünüyorlar. Bu kadar iddia ortaya koymanın doğru olmadığını söylüyorlar. Hatta, yazmayıp, yazıyor gibi yapmamı istiyorlar. Ama ben bunları yapmıyorum.

İsrail istihbaratına yakın bir internet sitesi var. Verdiği bazı bilgilerin doğruluğunu biliyorum. Ama bazılarının desenformasyon amaçlı olarak yayınlandığını da biliyorum. Bir haber yayınladı. Türkiye'de son günlerde yaşananlara bakıldığında sıradan, bizi pek de ilgilendirmeyen bir haber gibi! Gerçekten sıradan bir haber. Şöyle:

“ABD Lübnan'da, Suriye sınırına yakın büyük bir hava üssü kuruyor. Askeri üs, Şam'ın yüz kilometre uzağında, Kuzey Lübnan'daki Kleiat bölgesinde inşa ediliyor. Lübnan'ı garnizon ülkeye, askeri üsse dönüştürmeye yönelik proje, bu üsle büyük oranda gerçekleşecek. Amerikan hava üssü aynı zamanda Suriye'nin ana deniz üssü ve Rus akdeniz filosunun komuta merkezi olan Tartus'a 22 hava mili uzaklıkta olacak. Oradan havalanacak bir uçak, Hama ve Humus'taki Suriye-İran ortak silah ve füze endüstrisinden dakikalarla ölçülen bir uzaklıkta olacak. 25 yıl sonra ABD ordusu Lübnan'a geri geliyor. Yapımın ilk aşaması bir ABD-Lübnan ortak girişimi olarak Kleiat'taki kullanılmayan küçük askeri üssü yeniden aktifleştirmek olacak. ABD Hava Kuvvetleri mühendisleri ve teknisyenleri hava alanında çalışmalara başladılar. Son aşamada üs Amerikan askeri kullanımına açılacak.”

Haber yeni duyuruldu. İşin garibi ABD üssü Şam'dan daha çok Türkiye topraklarına yakın. Geçtiğimiz günlerde İsrail uçaklarının Suriye'ye yönelik müdahalesini ve Türk hava sahasının ihlalini hatırlatmak için önemli bu. Garip biçimde Kıbrıs, İskenderun Körfezi, Ceyhan gibi bölgelerle Kuzey Irak arasındaki bölgeler ABD ve İsrail'in gündemine daha çok girmeye başladı.

Herneyse.. Ben askeri üsse devam edeyim. 15 Mart 2005'te şimdi aktardığım bilginin ön haberini vermiştim. İki buçuk yıl önce yazdığım yazının başlığı “Hariri, ABD üssüne karşı çıktığı için mi öldürüldü” idi. Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri bundan mı öldürüldü, Mossad mı öldürdü, Suriye mi öldürdü, kayıtdışı para trafiğini yönetirken mi öldürüldü, başka bir yazı konusu.

Sadece iki buçuk yıl önce yazılan bir planın gerçekleştiğini söylemeye çalışıyorum. Gerçekleşecek olanlar gibi. O günden bilgiler aktarayım da biraz daha bir şeyler öğrenelim. O zaman şu bilgileri aktarmıştım.

Hariri, Lübnan'ın kuzeyinde inşa edilmesi planlanan ABD askeri üssüne karşı çıktığı için mi öldürüldü? Hariri'nin Bush yönetimi ve Ariel Şaron'un Likud yönetimi tarafından taşeron ajanlar kullanılarak öldürüldüğü öne sürülüyor

Her hangi bir anlaşma imzalanmamasına rağmen bölgede inşa edilecek ABD üssü için ihalelerin yapıldığını belirtiyor. Buna göre üs inşası, Pentagon tarafından California merkezli Jacobs Engineering Group of Pasadena adlı şirkete verildi. Bir başka ünlü firma olan Bechtel Corporation'ın ise inşaata destek olması kararlaştırıldı. Jacobs Engineering ve Jacobs Sverdrup Aramco için Suudi Arabistan'da işler yapıyor. Bu kadar değil. Aynı şirket, Irak'ta ABD işgal yönetiminden ihaleler aldı. Yine Türkiye ve Bosna dahil, hemen bütün Ortadoğu ülkelerinde iş yaptığı belirtiliyor.

İddiaya göre, Lübnan'ın kuzeyinde inşa edilmesi planlanan ABD askeri üssü, Ortadoğu'daki ana üslerden biri olacak. Hem lojistik hem de transit üs görevi yapacak. Irak ve bütün bölgedeki Amerikan askerleri için aynı zamanda dinlenme merkezi işlevi görecek. Ancak üssün bir başka önemi daha var: “ABD'nin Doğu Akdeniz'e çıkan ve çıkacak olan boru hatları buradan kontrol edilecek. Tabi ki, Suriye ile ilgili planlar da buradan yürütülecek. Üs, Katar'daki büyük Amerikan üssünün bir benzeri olacak. Bir iddia var ki son derece önemli. “Bu suikastler, yabancı liderlere yönelik cinayetler, iki Beyaz Saray görevlisi tarafından organize ediliyor. Bush'un yakın danışma halkasındaki iki isim; Karl Rove ve Elliot Abrams…”

İşte.. Lübnan'a yapılacak üs, İncirlik'in alternatifi olacak. Bölgede bütün dengeler, hesaplar, haritalar, ilişkiler değişiyor. Yeni Ortadoğu kuruluyor. PKK'nın desteklenmesi yeni Ortadoğu çalışmasının küçük bir unsuru sadece. Bu yeni Ortadoğu'da Türk-Amerikan ilişkileri hiç de umulduğu gibi gitmeyecek bana göre. Bunun ilk göstergesi: İncirlik Lübnan'a taşınıyor. Hariri'yi kim, neden öldürdü? İncirlik, Lübnan'daki askeri ve Yeni Ortadoğu..

Sakın İsrail, Suriye'nin Akdeniz'e bakan kıyılarını işgal edip, yarın Türkiye'nin komşusu olmasın!

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <