Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Ermeni oyunu tutmadı

> 1 <

volkan85

grup tuttuğum takım
Onbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 170 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 06-09-2007 14:34

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #265980 15-10-2007 14:00 GMT-1 saat    
Türkiye'ye 'soykırımı tanıma şartı' için destek isteyeceklerdi. Avrupalı politikacılar, şovun parçası olmak istemedi.


Ermeniler'in Brüksel'de düzenlediği kongreye ilginin zayıf olması bekleniyor. Avrupalı politikacılar “Bu şovun parçası olmak istemiyoruz” deyip katılmayacaklarını açıkladı.

AVRUPA PARLAMENTOSU, ERMENİ KONFERANSINA YÜZ VERMEDİ

Hristiyan Demokrat Rita Oomen Ruijten:

Hıristiyan Demokrat Grubu'nun gitmemesini tavsiye edeceğim. Benim adım da programda yer alıyor. Ama katılmam söz konusu bile değil.

Toplantının Türkiye karşıtı bir şova dönüşeceğini anlamak zor değil. Evet davet edildim ama gitmeyeceğim. Türkiye karşıtı bir gösteriye katılmayız.

Liberal Demokrat Graham Watson

Ermeni konusu siyasetçilerin işi değil!

Ben bu tartışmanın protestocuların değil, ancak tarihçilerin biraraya gelmesiyle çözüleceğine inanıyorum.

b>Yeşiller Grubu Cem Özdemir

Biz toplantıya katılmayacağız. AP kapsamında Çerkez günü düzenliyoruz. Sadece Ermeniler acı çekmedi. Diğer halkların acılarını neden konuşmuyoruz?

Avrupa'daki Ermeni diasporası aylardır bugünü bekliyordu. Zira Avrupa Parlamentosu'nun Brüksel'deki binasında başlayacak iki günlük Ermeni Kongresi'ne Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ve Fransa Ermenileri Patriği Norvan Zakaryan'ın yanı sıra Avrupa Parlamentosu'nun (AP) etkili isimleri katılacaktı. Kongrede AP'nin sözde Ermeni soykırımını tanımasının 20'nci yılı kutlanacak ve benzer bir yasa tasarısının AP'de tekrar gündeme alınması için girişim başlatılacaktı. Böylece Türkiye'nin üyelik şartları arasına sözde Ermeni soykırımını tanımanın da alınması hedefleniyordu. Ama Avrupalı parlamenterler kongreye beklenen ilgiyi göstermedi. AP'nin en etkili grupları kongreye katılmayacaklarını söyledi.

AP'nin en etkili partisi olan Hıristiyan Demokratların önemli isimlerinden ve aynı zamanda Türkiye raportörü olan Ria Oomen Ruijten “Benim ismim programda konuşmacı olarak görülüyor. Oysa benim haberim bile yok” dedi. Ruijten, kongrenin ev sahipliğini üstlenmesi beklenen Hristiyan Demokratların lideri Joseph Daul ile toplantıya katılmaması konusunda konuşacağını söyledi.

AP'nin ikinci büyük grubu olan Sosyalistlerin Başkan Yardımcısı olan Jan Marinus Wiersma, Türkiye karşıtı olan bu siyasi şovda yer almak istemediğini belirtirken, üçüncü büyük grubu olan Liberallerin Başkanı Graham Watson da 'Kesinlikle katılmayı düşünmüyorum' dedi. Yeşiller grubu Alman milletvekili Cem Özdemir ise, 'Bizim grup aynı gün Çerkez günü düzenliyor. Biz orada olacağız. Madem acılardan konuşacağız, Kafkas halklarının çektiği acılardan konuşalım' dedi.

Rumlar katılıyor

Böylece bugün 14.00'te başlaması beklenen kongre yalnızca küçük bir azınlığa hitap edecek konuma geriledi. Kongrede yalnızca Ermeni soykırımını tanıyan Fransızlar, Kıbrıs Rum kesimi temsilcileri ve Yunanlar yer alacak.


Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <