Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Diyetinizde Başarılı Olabilmek İçin...

> 1 <

kalemix

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1078 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 27-12-2007 11:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #281855 22-01-2008 08:47 GMT-1 saat    
Eğer siz de geçici diyet müptelalarından, öğün atlayıcılardan veya atıştırma meraklılarındansanız muhtemelen kilolarınızla da başınız ciddi olarak derttedir. Böyle belli başlı kötü beslenme alışkanlıkları olan kişiler ne yazık ki, her gün yeni bir başarısız diyete başlayıp umutsuz yolculuklarına devam ediyorlar.

HER GÜN 33 MİLYON KİŞİ DİYETE BAŞLIYOR

Amerikan Diyet Birliği' nin yaptığı araştırmaya göre Amerika'da her gün 33 milyon kadın diyete başlıyor ve gene bunların üçte ikisi bunu izleyen birkaç gün içinde kendilerini kontrol edemeyerek diyeti bırakıyorlar. Bu belki de niçin milyonlarca kadının her gün diyet ürünlerine milyarlarca lira akıttığını açıklıyor : Sonu gelmeyen başarısızlıklar…

Eğer beslenme alışkanlıklarınızın hatalı olduğuna inanıyorsanız ve gerçek anlamda bir değişiklik yapmaya kararlıysanız verdiğimiz kategorilerden hangisine dahil olduğunuzu bulun ve beslenme uzmanlarınca hazırlanmış öneriler yardımıyla ilk adımı kendi kendinize atın.

1. Kilosundan memnun olmayanlar
Her zamanki sıradan bakış açınızı bir kenara bırakın ve değişik bir plân yapın. Sakın aklınızdan çıkartmayın; kilo vermenin en sağlıklı ve en kesin sonuç veren yöntemi, yavaş yavaş ve düzenli kilo kaybıdır. Her tür yiyeceğin gerektiği kadar alındığı dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz eşliğinde bunu başarmanız tahmin ettiğinizden daha kolay olacaktır. Bazı durumlarda sadece egzersiz yaparak kilo verebilirsiniz.


Egzersiz, kilo vermede aslında sandığınızdan çok daha etkili bir silahtır. Özellikle eğer belli bölgelerden kilo vermeye karar verdiyseniz doğru bir egzersiz programıyla bunu çok kolay halledebilirsiniz. Kilo vermede bir beslenme uzmanının size çok fazla yardımı dokunabilir. Size yağ ve kalori içermeyen ama besleyici değerleri yüksek, aynı zamanda yaşam temponuza ve özel zevklerinize uygun bir diyet hazırlayacaktır.


Ayrıca hedeflerinize ulaştıkça diyetinizi favori yiyeceklerinizle zenginleştirerek hiç zorlanmadan kilo kaybetmenize yardımcı olacaktır.

2.Her zaman yorgun olanlar
Eğer yeterince uyuyorsanız ve buna rağmen gün boyunca kendinizi yorgun hissetmeye devam ediyorsanız yemek yeme plânınızda bir problem var demektir. Vücudunuzu,ihtiyacı olan yiyecekler yerine bir dolu gereksiz besin ile tıka basa dolduruyorsanız vücudunuz alarm vermeye başlayacaktır. Böyle durumlarda beslenme uzmanınız size enerji verici besinleri ağırlıkta olduğu bir diyet programı hazırlayacaktır. Sözgelimi şekerli krakerler yerine patates, fasulye veya taneli sebzeler gibi kompleks karbonhidrat içeren gıdalar, glikoza daha yavaş ayrıştıkları için tercih edilmelidir.


Bunun dışında bir diğer problem de, yeterli sıklıkta yemiyor olmanız olabilir. Yorgunluk ve baş ağrısı gibi belirtileri olan bu gibi durumlarda, kan şekerinizin düşmesine bir çare bulmanız gerekecektir. Bunun önüne geçebilmek için öğün atlatma alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekli. Bunun dışında günde iki ara öğün daha yiyebilirsiniz. Bu ara öğünlerde, doğal şeker içeren meyveler ya da bol enerji verici az yağ içeren yulaflı barlardan ya da kepekli krakerlerden yiyebilirsiniz.

3.Egzersiz yaparken çok fazla yorulanlar
İster kaslarınız güçlendirmek, ister yağlarınızı yakmak için egzersiz yapıyor olun, her iki halde de çalışmalarınız için gerekli olan enerjiyi, bir şekilde karşılama ihtiyacı hissedersiniz.


Kadınların pek çoğu diyet programlarını egzersiz programlarından bağımsız olarak hazırlarlar. Sözgelimi, eğer öğlen saat 13.00 gibi öğle yemeğinizi yiyor daha sonra arada hiçbir şey yemeksizin akşam saat 18.00'de egzersiz programına katılıyorsanız, egzersiz sırasında güçten düştüğünüzü hissetme ve enerji takviyesine ihtiyaç duyma olasılığınız çok yüksektir. Oysa, egzersizle öğle yemeğinizin arasında bir ara öğün olarak tek bir muz veya bir kâse yoğurt yemiş olsaydınız böyle bir durumla karşılaşmayabilirdiniz. Enerji seviyenizin düşmesiyle içine girdiğiniz bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için beslenme uzmanları, karbonhidrat, protein ve yağ dengelerini uygun değerlerde tutmaya özen göstermenizi öneriyorlar.


Gene uzmanların açıkladıklarına göre, bir kadın için bu değerler ortalama olarak; yüzde 60 karbonhidrat, yüzde 15-20 protein ve yüzde 20-25 yağ olacak şekilde dağılım gösteriyor. Egzersizde bir başka önemli unsur da kalsiyum dengeleri. Özellikle ağırlık kaldırıyorsanız veya jogging gibi kemiklere yüklenen ağırlığın fazla olduğu bir sporla ilgileniyorsanız bu dengelere daha da özen göstermeniz gerekebilir. Bu yüzden diyetinizde, ara öğün olarak süt ve yoğurt yiyerek diyetinizi kalsiyum bakımından zengin hale getirebilirsiniz.

4.Düzensiz yemek yeme alışkanlığınıza sahip olanlar
Kadınların bir çoğunun en büyük problemlerinden biri, düzensiz yemek yeme alışkanlığıdır. Pek çok kadın bütün bir hafta boyunca ağızlarına tek lokma yiyecek koymayarak metabolizmalarını yavaşlatırlar, sonra hafta sonu gelince yiyeceklere saldırarak vücudun metabolik dengesinin bozulmasına yol açarlar. Böylece, aldıkları her bir kalori, yağ birikintisi olarak vücutlarında yer ederek kötü bir görünüme yol açar. Beslenme uzmanları dengeli bir diyetin, hiçbir şey yemeyerek zayıflamaya çalışmaktan çok farklı bir şey olduğunun öğrenilmesi gerektiğini önemle vurguluyorlar.


Gıdaların, besin değerleri göz önüne alınarak hazırlanan diyetlerin,daha sağlıklı ve çok daha kesin sonuç verici olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız. Bunun yanı sıra bazı kadınlarda, kahvaltı ve öğle yemeği öğünlerini atlayıp akşam yemeğini tıka basa yeme alışkanlığı vardır. Eğer siz de bu gruba giriyorsanız gene çok tehlikeli bir durumda olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü öğünler arasında en fazla kalori içeren ve alınan kalorilerin enerjiye çevrilip yakılmadan direkt yağa dönüştüğü başlıca öğün, akşam yemekleridir. Bunun yerine bir gün içinde düzenli ve belirli saatlerde, ölçülü miktarlarda, öğünlerinizi yemeniz çok daha doğru ve diyetle beraber uygulandığında çok daha hızlı kilo verdirici bir yöntemdir.


Unutmayın, zayıflamak veya formunuzu korumak istiyorsanız; ilk yapmanız gereken şey, sık ama azar azar yemek yemeyi alışkanlık haline getirmek ve metabolizmanızı belli bir düzene alıştırmak olmalıdır.

5.Tek tip beslenme alışkanlığına sahip olanlar
Bir başka hatalı temel beslenme alışkanlığı da tek tip beslenme biçimidir. Sözgelimi, son derece sağlıklı bir beslenme alışkanlığı oturttunuz ve bütün öğünlerinizi zamanında ve dengeli biçimde yiyorsunuz. Ancak bununla birlikte bazı yiyeceklere sabitlenmiş ve onlar üzerinde odaklanmış olduğunuzdan öğünlerinizi hep bu tek tip besin üzerine kuruyorsunuz. O halde, sizde bu gruba dahil olanlardansınız. Bu şekilde tek tip beslenme eğiliminin doğal sonucu, her zaman için vücuda alınan gıdaların besin değerlerinde rastlanacak bir düşüştür.


Ne de olsa tek tip besin üzerinden vücudumuz için gerekli bütün vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılayabilmemiz mümkün değildir. Eğer mönünüzü geniş bir yelpaze üzerinden seçmeyi alışkanlık haline getirebilirseniz anahtar vitamin ve mineralleri atlamanız söz konusu olmaz ve böylelikle son derece sağlıklı bir diyet yapıyor olursunuz.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <