Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Gül'den Makedonya'ya NATO jesti

> 1 <

by-karabela

grup tuttuğum takım
Onbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 86 ileti
Yer: Sakarya
İş: Bilgisayar Teknik Servis & Satış
Kayıt: 24-04-2008 12:32

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #298451 01-05-2008 20:25 GMT-1 saat    
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, nüfusunun yüzde 20'sini Türklerin oluşturduğu Makedonya'nın Resne kentindeki Resneli Niyazi Konağı'nı ziyaret etti.
....................

Cumhurbaşkanı Gül, 2-3 Mayıs tarihlerinde Ohri kentinde gerçekleştirilecek ''15. Orta Avrupa Ülkeleri Cumhurbaşkanları Zirvesi''ne katılmak üzere geldiği Makedonya'da ilk olarak Resne kentini gezdi.

Cumhurbaşkanı Gül, burada, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Resne Garnizon Komutanı olarak görev yapan ve İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer alan Resneli Niyazi Bey'in çalışma ofisi olarak kullandığı konağı ziyaret etti.

Gül'ü konağa gelişinde Resne Belediye Başkanı Dimitar Uuzlevski ve Türk soydaşlar karşıladı.

Türk soydaşlarla kısa süre sohbet eden Gül, Türklere Makedonca isim veren ve 200 kadar Türk öğrencisi bulunan Mitebogoevski İlköğretim Okulu öğrencilerinin bir bölümünün seslendirdiği Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni dinledi.

Öğrencilerle fotoğraf çektiren Cumhurbaşkanı Gül, çocuklara MP3 çalar hediye etti.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra şu anda kültür evi olarak kullanılan konak hakkında yetkililerden bilgi aldı.

-MAKEDONYA'NIN NATO'YA ÜYELİĞİ-

Burada yabancı gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin Makedonya'ya NATO ve AB üyeliği için verdiği desteğin devam edip etmeyeceği sorusu üzerine, Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılan NATO Zirvesi'nde Makedonya'ya tam üyeliğin sağlanamadığını hatırlatarak, bundan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

NATO Zirvesi'nde yaptığı konuşmada bunun yanlış olduğunu açıkça söylediğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, ''Önemli olan şartları yerine getirmek. Makedonya performans bakımından başarılı işler yapmış ve NATO'ya üyeliği hak etmiş bir ülke. Ümit ediyorum ki bu kısa süre içinde gerçekleşecek. Onun için, Makedonya halkı asla kırgınlık içerisine girmemeli. İnanıyorum ki yakında bu meseleler halledilecektir. Türkiye bu konuda elinden geleni yapmaya devam edecektir.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Makedonya'nın ismiyle ilgili sorunların hatırlatılması ve bu konudaki görüşlerinin sorulması üzerine de Türkiye'nin Makedonya'yı kendi ismiyle tanıyan ilk ülkelerden birisi olduğunu vurguladı.

Bazı platformlarda bu tür sorunların yaşanabildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, diyalog yoluyla bu sorunların halledilebileceğine inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Makedonya NATO'nun bir parçası olacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın'' dedi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <