Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Taksim'e yürüyüş durdu

> 1 <

by-karabela

grup tuttuğum takım
Onbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 86 ileti
Yer: Sakarya
İş: Bilgisayar Teknik Servis & Satış
Kayıt: 24-04-2008 12:32

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #298461 01-05-2008 20:33 GMT-1 saat    
1 Mayıs kutlamaları İstanbul'da yer yer çatışmalara sahne oldu. Polis, göstericilerin Taksim'e yürümelerine geçit vermedi.
....................DİSK: CAN GÜVENLİĞİMİZ OLMADIĞI İÇİN YÜRÜYÜŞÜ İPTAL ETTİK

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, sendika ve sivil toplum örgütleri olarak Taksim'e yürüyüşü can güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle iptal ettiklerini açıkladı.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul ile sendika ve sivil toplum yöneticileri yaptıkları toplantıda Taksime yürütüşü iptal kararı aldı. Sendika yöneticilerinin DSP'nin otobüsünden alınan kararı açıklamaları bekleniyor.

DİSK Genel Sekreteri Görgün DİSK Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada can güvenliklerinin olmadığını bildirdi. Görgün, "Genel merkezden dışarı adım atamıyoruz. Bu kadar sert bir müdahale beklemiyorduk. Zalimane bir tutumla karşılaştık. Adım atsak sanki bizi öldürecekler. Böyle bir kararlılık ve sert bir tutum görmedik. Can güvenliğimiz olmadığı gerekçesiyle Taksim yürüyüşünü iptal ettik. Sadece sendika yöneticileri Taksim'e çıkacak" dedi.

KESK DE YÜRÜYÜŞTEN VAZGEÇTİ

KESK Genel Sekreteri Abdurrahman Daşdemir da yaptığı açıklamada, "Emniyet güçlerinin anlaşılması güç karşı duruşları var. Yapılan saldırılar kontrollü bir hareketin gelişme şansını ortadan kaldırıyor. Girişim ve çabalarımız sonuçsuz kalıyor. Hükümet sağır, dilsiz ve körü oynuyor. Toplu bir yürüyüş mümkün olmayacak gibi. Bir organizasyon gerçekleştirme şansımız yok. Biz ya bu kitle ile gideriz ya da gitmeyiz. Pazarlık söz konusu değil. Heyet gönderilmeyecek. Biz bu lütufkar yaklaşımı kabul edemeyiz" dedi.

ÇELİK: 100-150 KİŞİ TAKSİM'E ÇELENK KOYACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: Sendikalar 100-150 kişiyle Taksim'e çelenk koymayı kabul etti.

NELER YAŞANDI?

İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarına katılmak için farklı şehirlerden gelen işçiler, DİSK Genel Merkezi önünde toplanmaya başladı.

Sendika üyesi işçiler, Şişli Abide-i Hürriyet Caddesindeki DİSK Genel Merkezi önüne gece yarısından itibaren otobüslerle gelmeye başladı. Çeşitli illerin yanı sıra İstanbul'un Anadolu yakasından gelen işçilerin, binanın önünde ve içindeki bekleyişleri sürüyor.

Sendika üyelerinden bazıları bina içindeki kanepelerde, bazıları da sokakta uyurken, bazıları ise sendika binasının duvarına yansıtılan barkovizyondan ''sendikal mücadele'' ve ''1 Mayıs'' ile ilgili film gösterimini izliyor. Bu arada, polis ekiplerinin Taksim ve çevresindeki güvenlik önlemleri sürüyor.

ŞİŞLİ'DE DİSK'İN ÖNÜNDE BEKLEYEN BİR GRUP, GÜVENLİK KUVVETLERİNCE DAĞITILDI

İstanbul'da 1 Mayıs nedeniyle gerçekleştirilecek yürüyüşe katılmak üzere Şişli'deki Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Merkezi önünde bekleyen bir grup, güvenlik kuvvetlerince dağıtıldı.

Polis, Abidei Hürriyet Caddesi'ndeki DİSK binası önünde bekleyen gruba üçüncü kez müdahale etti.

DİSK önünde slogan atan toplanan yaklaşık 100 kişi yine polisin müdahalesi ile karşılaştı. Tazyikli su sıkan polise göstericier taş ve şişe atarak karşılık verdi.

DİSK önünde toplanan grup ile polis arasındaki çatışma devam ediyor. Polisin uyarısına rağmen dağılmamakta direnen grup taş ve şişlere atarak karşılık verdi. Polis ise tazyikli su sıkarak ve biber gazı kullanarak grubu dağıttı. Grup üyelerinin bir kısmı DİSK'e sığındı. Bir kısmı ise ara sokaklara kaçtı. Olaylar sırasında 2 gösterici gözaltına alınırken bir polis ise kafasına isabet eden taş nedeniyle hafif şekilde yaralandı. Olay yerindeki gerginlik devam ediyor.

TAKSİM MEYDANI ABLUKAYA ALINDI

Taksim Meydanı polis tarafından kurulan barikatlarla ablukaya alındı. Meydana giriş çıkışlar yasaklandı.

DİSK, KESK ve TÜRK-İş'in 1 Mayıs kutlamaları için tek koldan Taksim Meydanı'na giriş kararı polisin barikatına takıldı. Taksim Meydanı'nın çevresine kurulan polis barikatlarıyla meydana giriş çıkış engellendi. Taksim, İstiklal Caddesi'ndeki işyerlerinin ise büyük bir bölümünün kepenkleri kapalı. Gazeteci ve polislerin dışında tek tek vatandaşların görüldüğü İstanbul'un en kalabalık merkezlerinden biri olan Taksim, adeta insansızlaştırılmış bir görüntü veriyor. Taksim ve Taksim'e bağlantılı tüm yollar ise tamamen güvenlik görevlilerinin denetimi altında tutuluyor. Tam bir sıkıyönetimin yaşandığı Taksim ve çevresinde polisin yanısıra jandarma birlikleri de herhangi bir olaya karşı tam teçhizatlı hazır bekletiliyor.

Bu arada tur otobüsleri bile meydanın bulunduğu bölgeye alınmadığı görüldü. Taksim de alınan olağanüstü güvenlik önlemlerinin turistleri de mağdur ettiği gözlendi.

OSMANBEY'DE GERGİN BEKLEYİŞ

1 Mayıs işçi bayramını kutlamak için sabahın erken saatlerinde Halasgargazi ve Osmanbey toplanan grupların gergin bekleyişi sürüyor. Sık sık slogan atan gruplara sabah saatlerinde polisin sert müdahalesi olmuştu. Osmanbey'de toplanan gruba ise polis dağılmaları uyarısında bulundu. Dağılmaları üzerine müdahale eden polise göstericiler de kaldırım taşları atarak karşılık verdi.

Polis panzerlerinin sürekli hareket halinde olduğu gözlenen Osmanbey'de Taksim'e doğru yürüyüşe geçmek isteyen grup sokak aralarında da gösterilerini sürdürüyor. Polis panzerlerin yanı sıra yaklaşık 50 kişilik robocop da slogan atan gruplara müdahale hazırlığı yapıyor.

PANGALTI'DA PANZERLİ MÜDAHALE

1 Mayıs'ı kutlamak için Halaskargazi'de toplanan gruba polisin gaz bombasıyla müdahale etmesinin ardından, gruplar ara sokaklardan Pangaltı'ya kaçtı. Polis burada grubun üzerine gaz bombası atarak ve panzerlerle su sıkarak dağıtmaya çalışıyor.

PANGALTI'DA SAVAŞ GÖRÜNTÜLERİ

İstanbul'da 1 Mayıs göstericilerine polis sert müdahalede bulunuyor. Pangaltı'da toplanan göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulunan polisin cop kullandığı görülüyor. Polisin, göstericilere sert müdahalesi sürüyor.

CERRAH, OSMANBEY'DE

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Osmanbey'e geldi. Cerrah'ın polisin kullandığı biber gazından etkilendiği görüldü.

200 KİŞİLİK GRUP DOLAPDERE'YE HAREKETE GEÇTİ

1 Mayıs işçi bayramını kutlamak için sabahın erken saatlerinde Halasgargazi ve Osmanbey toplanan gruplar Taksim meydanına girebilmek için ara sokaklarda toplanmaya devam ediyor. Yaklaşık 200 kişilik bir grup da Taksim'e doğru yürütüşe geçmek için Dolapdere'ye doğru harekete geçti. Polis Dolapdere'de yoğun güvenlik önlemleri alırken, cadde tek yönlü olarak trafiğe kapatıldı. (ANKA)

ŞİŞLİ'DE TANSİYON GİDEREK YÜKSELİYOR

1 Mayıs kutlamaları İstanbul'da yer yer çatışmalara sahne oluyor. CHP Şişli İlçe Başkanlığı önünde toplanan bir grup CHP'li ve Türk-İş e bağlı bazı sendikalar Taksim'e çıkmak üzere burada bekleyişlerini sürdürüyor. İlçe başkanlığı önündeki gruba katılmak için Şişli'nin ara sokaklarından harekete geçen bazı küçük grupların da polisin barikatıyla karşılaşması yer yer küçük çatışmaların yaşanmasına neden oluyor.

Olağanüstü güvenlik önlemlerinin aldığı bölgede, polis ara sokaklarda yoğun olarak gaz bombası kullanarak toplanan grupları dağıtmaya çalışıyor. CHP Şişli İlçe Binasında bazı parti ve sendika yetkilileri de zaman zaman, konuşma yaparak 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkma kararlılığını dile getiriyor. Konuşmaların yanı sıra alanda sürekli müzik yayını yapılıyor.

CHP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ DİSK GENEL MERKEZİNDE

CHP'li milletvekilleri Algan Hacaloğlu, Nur Serter, Mehmet Sevigen, Mehmet Ali Özpolat ile Şahin Mengü DİSK Genel Merkezi'ne geldi.

Bu arada CHP Şişli ilçe binası önünde bekleyen gruptan dağılmalarını istedi. Grup polisin uyarısını dinlemeyince müdahale başladı. Grup sokak aralarına kaçarak dağıldı.

DSP DİSK'İN YÜRÜYÜŞÜNDE

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve parti yönetimi DİSK'le birlikte 1 Mayıs İşçi Bayramı için Taksim yürüyüşüne katıldı.

Hükümet'in 1 Mayıs için aldığı önlemleri eleştiren ve bunların güvenlik önlemi olmaktan çok 1 Mayıs özgürlerini engellemeye dönüştüğünü belirten Sezer, DİSK ile yürüyüşü tercih etti.

Sezer'in yanında DSP Genel Sekreteri Masum Türker, DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Macit, Genel Başkan Yardımcısı Osman Kılıç, Genel Sekreter Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ayşe Jale Ağırbaş, İstanbul İl Başkanı Mustafa Aslan ve DSP İstanbul İl Örgütü yer aldı.

UFUK URAS DİSK BİNASINA GELDİ

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, beraberindekilerle birlikte Şişli'de bulunan ve sabahın erken saatlerinden bu yana polis müdahalesinin yapıldığı DİSK'in binasına geldi.

DİSK, KESK ve Türk-İş'in çağrısıyla bugün tek kortejden Taksim'e yürüyecek olan grupların buluşma noktası olan Şişli'deki DİSK binası polis ablukası altında. Çok sayıda kişinin olduğu DİSK binası önünde toplananlara sabahın erken saatlerinden itibaren çevik kuvvet ekipleri tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale ediyor. Bina önünde toplanmalar oluyor. Toplanan gruplara polis müdahale ederek dağıtıyor. Polisin en son müdahalesinde DİSK binasının girişine de gaz bombası atıldı.l

CHP'li bazı milletvekillerinin bulunduğu DİSK binasına, ÖDP'li Genel Başkanı Ufuk Uras'ta geldi.

Uras, girişte gazetecilerin sorusu üzerine, bir kere daha hükümetin demokrasi sınavında sınıfta kaldığını ve yüzüne gözüne bulaştırdığını söyledi. Uras, 1 Mayıs'ın bütün dünyada küresel bayram olarak kutlandığına dikkat çekerek, "Gün orantılı güç kullanma günü değil, aklımızı kullanma günü. Emekçilere çiçek, el uzatılması gerek gaz bombası değil, karşınızdaki düşmanınız değil, düşman gibi davranıyorlar. Emekçilerden nefret ediyorlar. Bu gösterdikleri enerjiyi sosyal devlet için gösterilseydi insancı bir yaşama kavuşurduk" diye konuştu.

Uras, bugün 1 Mayıs'ı kutlamak için Taksim'e yürüyeceklerini ve bunun kalabalık bir şekilde yapılacağını kaydetti. Bu arada CHP'li milletvekilleri ile Uras, DİSK ve diğer sendika yöneticileriyle görüşmelerini sürdürüyor.

UZLAŞMA YOLU ARANIYOR

İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri DİSK Genel Merkezi'nde sendika yöneticileri ile görüşüyor.

DİSK Genel Merkezi'nde emniyet yetkilileri sendika yöneticilerine, sendika başkan ve yöneticilerinin Taksim'e kadar yürüyebileceklerini tebliğ ettiler.

Bu arada göstericilere müdahaleler sürüyor. DİSK Genel Merkezi'nde bulunan CHP Milletvekili Mehmet Sevigen İstanbul Valisi Muhammer Güler ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

CHP'li Mehmet Sevigen ve DTP'li Ahmet Türk, Hasip Kaplan, Akın Birdal ile diğer milletvekillerinin bulunduğu DİSK Genel Merkezi'nde emniyet yetkilileri ile görüşmeler sürüyor. Sendika başkanları Süleyman Çelebi, İsmail Hakkı Tombul'un da bulunduğu görüşmelerde bir uzlaşma yolu arandığı bildiriliyor.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NDE KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle il emniyet müdürlüğü binasında kriz masası oluşturuldu.

Güvenlik önlemleri kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde yer alan ''A'' Blok'ta bulunan Asayiş Harekat Merkezi içinde oluşturulan kriz masasında görev yapacak İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile emniyet, jandarma ve diğer ilgili kuruluşların yetkilileri sabah erken saatlerde emniyete geldi.

Kriz masasında, kentin çeşitli yerlerinden kameralar aracılığıyla aktarılan görüntüler canlı olarak izlenerek, gelişmeler takip ediliyor. İstanbul Valisi Muammer Güler'in de gelişmeleri izlemek üzere Asayiş Harekat Merkezi'ne gelmesi bekleniyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <