Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Fransa'da Türkiye formülü yolda

> 1 <

by-karabela

grup tuttuğum takım
Onbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 86 ileti
Yer: Sakarya
İş: Bilgisayar Teknik Servis & Satış
Kayıt: 24-04-2008 12:32

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #300490 15-05-2008 08:24 GMT-1 saat    
Fransa, Türkiye'nin AB üyeliğini referanduma sunmak için anayasasında değişikliğe gidiyor. İşte, Paris'in Türkiye'ye AB engeli formülü...
....................

Fransız Ulusal Meclisi'nin Yasal İşler Komisyonu, dün gece geç saatlerde kabul ettiği bir kararla AB'ye yeni katılımların onayını otomatik olarak referanduma sunma zorunluluğunu Fransız Anayasası'ndan çıkarma girişimine ağır bir darbe indirdi.

Toplam 35 maddeden oluşan anayasal değişiklik tasarısıyla ilgili görüşmelerini tamamlayan komisyon, "nüfusu, AB ülkelerinin toplam nüfusunun yüzde 5'inden fazla olan ülkeler" için referandum şartını koruyan bir formülü benimsedi.

Böylece, Türkiye'yi değişikliğin dışında bıraktı. Tasarı Ulusal Meclis Genel Kurulu'nda 20 Mayıs'tan itibaren ele alınacak.

İktidarın şiddetli baskısı

Komisyon Başkanı Jean-Luc Warsmann'in önerisi olarak metne konan bu "yüzde 5" kuralı, Türkiye'nin AB üyeliğine muhalif olan iktidar partili milletvekillerinin şiddetli baskısı üzerine taslağa girdi.

Parlamento kulislerinde, Halk Hareketi İçin Birlik (UMP) Partili çok sayıda milletvekilinin, Türkiye'ye otomatik referandum anayasadan kalktığı takdirde tasarının tümüne karşı oy verme tehdidinde bulundukları, bu nedenle Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin bu formüle razı olduğu ifade ediliyor.

Bu durum karşısında, meclis genel kurulundaki oylamada, durumun Türkiye lehine değişme olasılığı hemen hemen ortadan kalkmış gözüküyor.

UMP sözcüsü Frederic Lefebvre daha önce, başkenti Avrupa'da olmayan veya topraklarının büyük bölümü Avrupa'da olmayan ülkeler için otomatik referandum önereceğini açıklamıştı.

Tasarının hükümetçe benimsenen ilk şeklinde, "anayasa değişikliklerinde uygulanan kuralın AB'ye yeni katılımlarla ilgili onay işlemlerinde de geçerli olması" benimsenmişti.

Anayasa değişiklilerinde, parlamento onayı veya referandum arasında tercihi o günün cumhurbaşkanı yapıyor, yani cumhurbaşkanı sadece gerekli görürse referanduma gidiyor.

Pratikte sadece Türkiye için geçerli

Hükümetçe sunulan tasarı bu durumda komisyon tarafından "genel kural" kabul edilmekle birlikte, pratikte sadece Türkiye için geçerli bir istisna hükmü metne ekleniyor, yeni kuralın Türkiye'ye de uygulanması engellenmiş oluyor.

"5'inci Cumhuriyet kurumlarında modernleşme" adlı tasarıyı aylar öncesinden hazırlayan ön komisyonun (Balladur Komisyonu) Sosyalist Partili ikinci başkanı Jack Lang, "yüzde 5" kuralını protesto etti ve bunun "ad vererek Türkiye'yi işaret etme" anlamına geldiğini dile getirerek bu haliyle tasarıya karşı oy kullanacağını duyurdu.

Partinin parlamentodaki gücü gözönüne alınınca tasarının bu haliyle yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <