Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

DTP'li Ahmet Türk çark etti

> 1 <

by-karabela

grup tuttuğum takım
Onbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 86 ileti
Yer: Sakarya
İş: Bilgisayar Teknik Servis & Satış
Kayıt: 24-04-2008 12:32

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #300491 15-05-2008 08:25 GMT-1 saat    
'Açık ve net söylüyorum. PKK Kürt halkına zarar veriyor' diyen Ahmet Türk nasıl çark etti?
....................

DTP Grup Başkanı Türk'ün KYB'nin internet sitesinde yayımlanan ses kaydında 'PKK silahlı mücadelesi Kürtlere zarar veriyor' dediği ileri sürüldü.

Türk ve diğer DTP'liler görüşmenin PKK ile ilgili kısmını hemen yalanladı


DTP Grup Başkanı Ahmet Türk'ün Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) resmi internet sitesine verdiği özel demeçteki PKK'ya ilgili sözleri DTP'de gündemi değiştirdi.

Sitede “Açık ve net söylüyorum. PKK'nın silahlı mücadelesi Kürt halkına zarar veriyor, Askerin elini güçlendiriyor. Ama onlar da bu sorunun çözümü için bir proje ortaya konulmasını istiyorlar.

Böyle bir proje konulmadığı, barışçıl adım atılmadığı için fazla etkili olamıyoruz. Eğer bu konuda fazla ısrarcı olursak halkımızdan koparız” dediği belirtilen Türk bu bunları söylemediğini açıkladı.

Türk, kendisinde görüşmeye ait ses kaydı olduğunu belirterek, haberin doğruları yansıtmadığını savundu.

Türk, Talabani'nin kendisine Kürt sorununun diplomatik ve siyasi yolarla çözülmesi gerektiğini, kendisinin de buna karşılık, şiddete devreden çıkarıcı çabalar içerisindeyiz dediğini ve konuşmada PKK isminin dahi geçmediğini kaydetti.


Kuzey Irak'ta geçen hafta Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve bölgesel Kürt yönetiminin yetkilileri ile görüşen DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin resmi internet sitesine özel röportaj verdi.

Kürtçe yapılan röportajın ses kaydı 'Pukmedia' adlı internet sitesinde yayımlandı.


Ahmet Türk, Kürtçe yaptığı konuşmada, Kürt halkının Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesi ile sorununun çözülmesi konusunda umutlandığını belirterek, şunları söyledi: “Ancak, sonradan bu umut ortadan kalktı.

Devletin Kürt siyaseti ve Kürt sorununa bakışı AKP üzerinde büyük etki yarattı. Bunun üzerine sorunun çözümü ve Kürt kimliğinin tanınması için bir adım atamadılar.

Türkiye'de iktidar ve Hükümet var ama, asker ve devletin tesiri Türk siyasetinin üzerinde halen etkilidir. Eğer demokrasiye inanç yoksa hiç bir politika üretemezsiniz. Kürtlerin gözünde bugün AKP Parti, devlet tesiri yüzünden hiç bir adım atamıyor.”


Türk yalanladı


Türk, akşam üstü 'PKK'nın silahli mücadelesi Kürtlere zarar veriyor' gibi sözü kesinlikle kullamadığını açıkladı. Türk, kendisinde görüşmeye ait ses kaydı olduğunu belirterek, haberin doğruları yansıtmadığını savundu.

Türk, Talabani'nin kendisine Kürt sorununun diplomatik ve siyasi yolarla çözülmesi gerektiğini, kendisinin de buna karşılık, şiddete devreden çıkarıcı çabalar içerisindeyiz dediğini ve konuşmada PKK isminin dahi geçmediğini kaydetti.


DTP'liler: Parti görüşmüz değil, yanlışlık olmalı


DTP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Sarıkaya: Bu bizim parti görüşümüz değil ama yanlışlık olduğunu düşünüyoruz. Buna benzer Talabani'nin görüşü var. Bizim, hiç kimsenin siyasi şiddetten yana olmadığını ama çözüm üretmeyeceğini ama mevcut durumda çözüm isteniyorsa da gerekli ortamın hazırlanması gerektiğini söylüyoruz.

Biz silahlı şiddetin son bulmasını isteyen bir partiyiz. Bunun için çaba harcıyoruz.

Mücadelemizin tümü de buna dönüktür, genel anlamda da silahlı mücadelenin hak alma aracı olmadığını söylüyoruz.

Hatta PKK'da bunu söylüyor. Öncelikle hükümetin adım atması ve dialog ortamını hazırlaması gerektiğini düşünüyoruz.

Ahmet Beyin'de temel düşüncesinin olduğunu biliyoruz. Bu sözlerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyoruz.


DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek: Biz bu seyahatte başından beri beraberdik ve Ahmet Bey'in böyle bir açıklaması olmadı.

Sadece şiddet politikalarından sonuç alınamayacağı ifade edildi.

Bu söylenirken herhangi bir taraf hedef de alınmadı.

PKK'nın silahlı yöntemlerden arındırılmalı şeklinde bir tartışma oldu ancak burada da Türkiye'den bir proje oluşması ve PKK'nın silahları bırakması halinde nasıl Türk siyasi yaşamına dahil edileceğinin belirlenmesi gerektiği ifade edildi.

Demokratik bir projenin oluşmasından sözediyoruz. Sorunun çözümüne ilişkin bir proje ortaya koyulmuş değil.

Bir proje ortaya konmadan çağrılar yapılıyor, şiddet politikası sürüyor.

Biz Kürt sorunun çözümü için bir demokratik proje ortaya konursa, toplumun bütün sorunlarını çözen bir proje olsun, bu proje konursa buna hiç bir güç karşı gelmez. Ama bir proje olmaksızın dayatmaların yersiz olduğunu düşünüyoruz.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <