Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

EPDK'dan elektriğe zam talebine onay

> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6061 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #304339 08-06-2008 06:26 GMT-1 saat    


Ankara (AA) - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektriğin toptan satış fiyatındaki artış talebini onayladı. Artışın tüketiciye ne kadar yansıyacağını Bakanlar Kurulu değerlendirecek.

Elektrik enerjisinin alım-satımından sorumlu kamu şirketi, Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş'nin (TETAŞ), dağıtımdan sorumlu kamu şirketi Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'ye (TEDAŞ) bağlı 20 elektrik dağıtım bölgesi şirketine verdiği elektriğin toptan satış fiyatını, 1 Temmuz 2008'den itibaren geçerli olmak üzere, yüzde 12,7 yükseltme talebi,
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından olumlu karşılandı. Maliyetlerinin arttığını gerekçe gösteren TETAŞ, uğradığı zararı telafi etmek için TEDAŞ'a bağlı 20 elektrik dağıtım bölgesine sattığı, toptan elektrik fiyatında yüzde 12,7 zam talebinde bulundu ve sattığı elektriğin toptan fiyatının kilovatsaatinin (kWh) 9,53 YKr'den 10,74 YKr'ye çıkarılmasını istedi.

Dün yaptığı toplantıda konuyu değerlendiren Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), TETAŞ'ın talebini olumlu karşıladı. EPDK, bu kararını birkaç güne kadar TETAŞ'a bildirecek ve toptan elektrik fiyatıyla ilgili Kurul kararı, Resmi Gazete'de yayımlanacak. Bu çerçevede 1 Temmuz 2008 tarihinden geçerli olmak üzere TETAŞ, TEDAŞ'a bağlı 20 elektrik dağıtım şirketine, EPDK'nın kabul ettiği yeni toptan tarife fiyatından elektrik verecek. Yıl içinde yeni bir durum değerlendirmesi yapılarak, mevzuatlar çerçevesinde yeni toptan elektrik fiyatları belirlenebilecek.

-BAKANLAR KURULU ELE ALACAK-

Buna göre TEDAŞ'ın da TETAŞ'dan aldığı alım fiyatları ve bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezinde (PMUM) belirlenen, yani TEDAŞ'ın serbest piyasadan aldığı elektrikte maliyet artışlarını dikkate alarak hazırlayacağı tüketiciye yansıyacak yeni elektrik tarifeleri, Bakanlar Kurulu tarafından ele alınacak. Yeni tarifeler, Bakanlar Kurulu değerlendirmesinden sonra TEDAŞ tarafından, EPDK'ya sunulacak.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...
> 1 <