Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

İhtimal yok

> 1 <

Hengmen
// PCkopat <--

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1713 ileti
Yer: İst / Sarıyer
İş: Öğrenci
Kayıt: 14-02-2008 13:47

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #319629 19-08-2008 09:13 GMT-1 saat    
F.Bahçe'nin Brezilyalı yıldızın sözleşmesini uzatması sadece Türkiye'de geçer. FIFA'nın kanunları lehimize sonuç vermez.


Dünya futbolunu yöneten en üst kurum olan FIFA futbolu 100 küsur sayfadan oluşan belli kanunlar ve ayrıca uyuşmazlıklar sonucunda alınan kararların oluşturduğu içtihatlarla yönetiyor. Marco Aurelio'nun Fenerbahçe'den ayrılmasından bu yana yapılan tartışmalar ise işte bu nedenle aslında fazla bir anlam taşımıyor. Çünkü her şey açıkça belirtilmiş.
Türkiye'de her ne kadar TFF tek taraflı opsiyon sözleşmelerinde futbolcunun görüşüne başvurmadan kulüp lehine karar verse de uluslararası alanda FIFA futbolcunun dolaşım hakkını engellediği gerekçesi ile tek taraflı opsiyon sözleşmelerini kabul etmiyor. Kısacası Aurelio'nun Fenerbahçe'ye dönme şansı yok.

TÜRKİYE'DE GEÇERLİ
Fenerbahçe'nin, Aurelio'nun sözleşmesini uzatmaya karar vermesi ülke içi transfer açısından doğrudur. Aurelio, Türkiye içinde transfer yapamazdı. Ancak işin içine yabancı bir kulüp girdiğinde durum uluslararası boyut kazandığı için FIFA'nın yetki alanına giriyor. İşte bu nedenle Betis kulübü de içtihatlara dayanarak, Aurelio'yu transfer etti. Bu aşamadan sonra Betis, İspanya Futbol Federasyonu'na başvurarak futbolcusuna lisans istedi. İspanya Federasyonu, Türkiye Futbol Federasyonu'na Aurelio'nun Transfer Sertifikası (ITC) vermesini talep etti. TFF ise Fenerbahçe'ye onay için başvurduğundan sertifikayı veremeyeceğini belirtti.

PROSEDÜR MESELESİ
Aurelio'nun hâlâ lisansının çıkmamış olması prosedürlerin işleme süresi ile ilgili bir durum. Transfer sertifikası alamayan Betis, FIFA Uyuşmazlık Komitesi'ne (DRC) başvurarak futbolcusuna lisans verilmesini talep etti. Bu talepten sonra izlenen yol ise şu şekilde olacak: Esas karar çıkana kadar futbolcunun futboldan uzak kalmasını önlemek için dosya DRC'nin alt organı olarak görev yapan 'Tek Hakim'e gidecek, (Single Judge) o hakim de her zamanki gibi geçici lisans verilmesi kararını verecektir. (Ribery örneğindeki gibi). Ardından dosya DRC'de diğer davalar gibi sırasını beklemeye başlayacak ve Aurelio o arada futbol oynayabilecek. Duruşma günü geldiğinde komite kararı futbolcu lehinde verecektir.

BETİS KARLI ÇIKTI
Bundan sonra F.Bahçe'ye sadece CAS'a başvurma yolu kalacak ki CAS da tek taraflı opsiyon kullanımı konusunda FIFA gibi düşündüğü için, oradan da F.Bahçe lehine karar çıkması neredeyse olanaksız gözüküyor. Ayrıca F.Bahçe'nin CAS masrafları ile Betis'in bu davadaki bir kısım masraflarını ödemesi de söz konusu olacak. Kısaca "Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın" mantığı ile olayın üzerine giden F.Bahçe için tünelin ucunda görünen ışık aslında üzerine gelen trenin ışığı. Betis ise Marco Aurelio'yu alarak bir taşla iki kuş vurmuş oldu. Hem istediği bir futbolcuyu aldı hem de bu futbolcuyu Türk vatandaşı olarak oynatacağı için Nihat kararından sonra Aurelio'yu AB statüsünde oynatma şansına sahip oldu.


fotomaç

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) (Türkçe'mizi Turkcheleştirmeyelim Grubu) •-)•––––bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) (ultrAslanlar Grubu) (¯`·._)
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Ben Yaptım Grubu
> 1 <