Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Juba geri döndü

> 1 <

kdgd_yakup
Ses Etme Sükunet !

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1789 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-12-2006 11:40

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #338070 05-08-2009 23:56 GMT-1 saat    
Irak işgalinin ilk yıllarında ABD'li askerleri vuran, gerçek ismi bilinmeyen ve
"Juba" olarak adlandırılan keskin nişancı geri döndü. Juba'nın bağlı olduğu Irak İslam Ordusu, onun yeni eylemlerinin görüntülerini "Juba 4" adıyla yayınladı. İlk defa 2006 yılında Irak İslam Ordusu'nca yayınlanan görüntülerde Juba'nın, değişik zaman ve yerlerde ABD askerlerini uzaktan dürbünlü tüfekle vurduğu görülüyordu. Juba'nın yeni görüntüleri, uzun bir zamandan sonra ilk defa geçtiğimiz günlerde yayımlandı.

Ali Kemal ERDEM / AHT
ÖZEL HABER

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) işgaline karşı bir dönem Irak direnişinin sembolü haline gelen keskin nişancı Juba geri döndü. 2006 yılında Irak'taki en etkili direnişçi gruplarından Irak İslam Ordusu'nca görüntüleri yayınlanan Juba'nın onlarca ABD askerini vurduğu görülüyordu. O dönemde ABD'lilerin moralini fazlasıyla bozan Juba'nın görüntüleri dünya basınında da geniş yer bulmuştu. Gerçek kimliği açıklanmayan Juba'dan uzun süredir ses çıkmıyordu. Geçtiğimiz günlerde Juba'nın bağlı olduğu Irak İslam Ordusu, "Bağdat Sniper'ı, Juba 4 adıyla" Juba'nın yeni çekilmiş görüntülerine ve bir de yazılı mesajına yer verdi. Görüntülerde Juba'nın yine Kanas marka keskin nişancı tüfeğiyle değişik yer ve zamanlarda ABD askerlerini hedef alan görüntülerine yer verildi. Juba mesajında ise şöyle diyor:

ATIŞLARIMI ISKALAMAYACAĞIM SÖZÜ

"Cani değilim... İnsanları öldürmekten hoşlanmam. Fakat işgal ettiğiniz ülkemi
savunuyorum. Çocuklarımızın hayatından çaldığınız gülümsemeyi ve güveni savunuyorum. Keskin nişancınızın vurup öldürdüğü 14 yaşındaki Şeyma'nın ölümünü asla unutmayacağım. Atışlarımı ıskalamayacağıma dair kendime söz verdim."

YENİ KESKİN NİŞANCILAR YETİŞTİRMİŞ

Bu arada görüntülerde Juba tarafından eğitildiği belirtilen başka keskin
nişancıların görüntülerine de yer veriliyor. Toplu halde eğitim alan Juba'nın
öğrencilerinin her birinin elinde Kanas marka keskin nişancı tüfeği görülüyor. Juba ya da Cuba isimleriyle bilinen keskin nişancının 2007 başlarında Iraklı güvenlik güçlerince yakalanan, Ali Cuburi adlı gerçek mesleği kasaplık olan bir Iraklı olduğu da iddia edilmişti. Bir cami minaresinde keskin nişancı tüfeğiyle hedef ararken yakalanan bu kişinin Juba olduğu öne sürülmüştü. Ancak Irak İslam Ordusu, Juba'nın yakalandığını reddetmişti. Buna karşın Juba'dan da uzun süre ses çıkmamıştı. O nedenle görüntüleri yayınlanan Juba'nın gerçek Juba olmama, direnişçilerce yetiştirilen başka keskin nişancılar olabileceği ihtimali de var. Juba isminin sembolik anlamı olduğu için direnişçi örgüt tarafından bütün keskin nişancıları için ortak ad olarak kullanıldığı da iddia ediliyor.


Habertürk

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


TheButcheR

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 146 ileti
Yer: İstanbul
İş: Palyaço
Kayıt: 15-08-2009 01:30

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#339729 15-08-2009 16:34 GMT-1 saat    
Paylaşım için teşekkürler.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


ZuA xD
> 1 <