Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Bilinçsiz Spor Öldürür !!!

> 1 <

TwisT
MARL BORO

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 203 ileti
Yer: İslambol
İş: Öğrencİ
Kayıt: 20-08-2009 21:09

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #341050 23-08-2009 18:26 GMT-1 saat    


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)


Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kürşat Karacabey, egzersiz yaparken bundan maksimum düzeyde yarar sağlayabilmek için, uygun yaşta uygun sporu yapmak gerektiğini, aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilineceğini söyledi.
Kürşat Karacabey, düzenli egzersiz yapanların bağışıklık sisteminin güçlendiğini ve çeşitli hastalıklara karşı daha az risk taşıdıklarını, hastalıklardan kurtulma süreçlerinin kısalmasında sporun rolünün olduğunun, bilinen bir gerçek olduğunu belirtti.

Karacabey, sporun mutlaka bilinçli yapılmasını, egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken konuların olduğunu ifade ederek, ''Egzersiz yaparken maksimum yarar sağlayabilmek için uygun yaşta doğru sporu yapmak gerekiyor. Egzersizin yaparken vücudumuz mutlaka bu yüklenmelere hazır hale getirilmelidir. Aksi taktirde (spor yapalım) derken istenmeyen sonuçlarla karşılaşmak olasıdır'' dedi.

Karacabey, bunun için de bir spor kültürünün oluşması gerektiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

''Ülkemizde maalesef her şey göstermelik yapıldığı için bir spor kültürümüz oluşmamış, oluşturulmamış. Oysa ki gelişmişliğin en önde gelen kriterlerinden birisi sağlıklı yaşam standartlarına sahip olmak ve spor kültürüne sahip olmaktan geçmektedir. Çocuklarımızı spora yöneltmemiz için doğru zamanı beklememiz şart. Çocukları spora yönlendirmede en etkili yol oyunla öğretimdir.

Ülkemizdeki oyun formatına bakıldığında maalesef hemen tüm oyunların rekabete dayalı olduğu görülür. Çocuklarımıza, işbirliğine dayalı oyunlar seçmeli ve sosyal ortamlar sağlayarak spora yönlendirmeliyiz. Aksi takdirde çocuklarımızın gelişimi olumsuz etkilenecektir. Kemik gelişimi yeterince sağlanmadan halter, karate, boks gibi sporların yapılması, çocuklara faydadan çok zarar getirir. Küçük yaşta çocuklara temel sporlar yaptırılmalı. Atletizm, cimnastik gibi sporlar yapabilir. Yüzme ve basketbol en erken başlanabilecek spor türleridir.''

Karacabey, sporun özellikle 40 yaş üstünde bulunan kişiler tarafından doğru yapılmadığı takdirde, ölümle sonuçlanabilecek durumların ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Karacabey, spor yapmak isteyen 40 yaş üstü kişilerin mutlaka hekim kontrolünden geçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

KaynaK : sabah.com.tr

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)
> 1 <