Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Cinayeti Böcekler Aydınlattı

> 1 <

Quick_man34
-- AdministratoR --

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1028 ileti
Yer: Bangalore
İş: Although I would say
Kayıt: 25-08-2009 17:13

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #342085 28-08-2009 02:58 GMT-1 saat    
CİNAYETİ BÖCEKLER AYDINLATTI!

Samsun Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Komiser Ersin Karapazarlıoğlu, faili meçhul cinayeti cesede konan sinek ve böcekleri inceleyerek çözdü.

Türkiye'de, işlenen cinayetler ilk kez böceklerin yardımıyla aydınlatıldı. Samsun Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şubesi'nde görevli Komiser Ersin Karapazarlıoğlu, böceklerin tanıklığını kullanarak faili meçhul cinayetleri aydınlatan ilk isim oldu.
Karapazarlıoğlu, faili meçhul cinayeti Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne (OMÜ) ait boş bir alanda bulunan cesede konan sinek ve böcekleri inceleyerek çözdü. Karapazarlıoğlu, bu yöntemin, Avrupa'da yıllardır kullanıldığını, Çin'de de 13. yüzyıldan beri bilindiğini kaydetti.
Ankara'da Suç Araştırma ve Soruşturma Merkezi'nde katıldığı bir seminerde böceklerin cinayetlerin aydınlatılmasında kullanıldığını öğrenen Karapazarlıoğlu, Samsun'a dönünce OMÜ ile irtibata geçmiş. 4 yıl gözlem yapan komiser, bu konudaki çalışmalarına bir ceset üzerine gelen böceklerin sıralamasını tespit ederek başlamış. Aralıkları belirleyen Karapazarlıoğlu, elde ettiği böcek, kurt ve sinekleri değişik Avrupa ülkelerindeki uzmanlara inceletmiş. Türkiye'de halen ölüm zamanının cesette görülen belirtilere göre yapıldığını hatırlatan Karapazarlıoğlu, "Bu yöntemle ölümün tam zamanını tespit etmek çok zor. Oysa böcekler kullanılarak ölümün tam zamanını ve şeklini tespit etmek mümkün. Mesela cesette bir yara varsa böcekler ilk önce orada toplanıyor. Burası bedenin diğer kısımlarına göre daha hızlı çürüyor. Böcek ilacı içen birinin ağzında hiç larva olmuyor. Ölümden önce alkol, esrar, eroin gibi maddelerin alınıp alınmadığını da bilebiliyoruz." dedi.
Cinayeti böceklerin yardımıyla çözdü
Karapazarlıoğlu, OMÜ'nün ormanlık alanında tamamen çürümüş halde bulunan cesedin öldürülme şekli, zamanı ve katilinin ortaya çıkarılmasında ilk kez böcekleri kullanmış. Olayın Samsun Emniyeti'ne intikal etmesiyle harekete geçen Karapazarlıoğlu, ceset üzerindeki böcekleri topladı. Bunları daha önce hayvanlar üzerinde yaptığı deneyle karşılaştıran komiser, ikisi arasında uyum olduğunu gördü ve cinayetin, cesedin bulunmasından 35 gün önce işlendiğini tespit etti. Cesedin baş kısmından başlayarak çürümesi ve diğer bölgelerin farklı bir çürüme olmaması sebebiyle maktulün kesici ve delici alet kullanılmadan öldürüldüğü sonucuna vardı. Karapazarlıoğlu, böceklerin cesede geliş sırasının deneylerle yaptığı çalışmayla bire bir örtüşmesi üzerine cinayetin de cesedin bulunduğu yerde işlendiğine, bir başka yerden taşınmadığına hükmetti. Yapılan soruşturmada, olay yerinde bir pazarcı ile aşk yaşadığı ifade edilen kadının, pazarcı tarafından 45 dakika boyunca boğazı sıkılarak öldürüldüğü anlaşıldı. Böceklerin tanıklığına başvurulan bu ilk olaydan sonra komiser, metruk bir binada çürümüş halde bulunan erkek cesedinin de ölüm zamanı ve şeklinin belirlenmesinde aynı yöntemi kullandı. Türkiye'de Adli Böcek Bilimi'nin geliştirilmesi gerektiğini düşünen Karapazarlıoğlu, çalışmasının sonuçlarını uluslararası bir kongrede İsviçre'de bilim dünyası ile paylaştı. Komiser, tezini önümüzdeki bahar ayında İtalya'da da sunmaya hazırlanıyor. OMÜ'de Adli Böcek Bilimi üzerinde doktora çalışmalarını sürdüren Karapazarlıoğlu, daha karmaşık cinayetlerden yararlanarak şüpheli ölümlerde böcek yardımıyla gerçeğin ortaya çıkarılabileceği üzerinde çalışıyor.
'Delil avcıları'nın maceraları ABD'de 1 numara
CSI (Crime Scene Investigation) aslında, CBS Televizyonu tarafından hazırlanan, büyük bir izleyici kitlesine sahip, ünlü ve sevilen bir macera dizisi. Türkiye'de Kanıt Peşinde adıyla yayınlanan dizedeki ana temayı, işlenen cinayetler üzerine Las Vegas Polis Departmanı, Suç Mahalli Araştırma dedektifleri, ve Kriminalistlerin cinayeti çözme çabaları oluşturuyor. Kriminalistler, olay yerindeki parmak izi, saç teli, tükürük, sinek ve böcekleri inceliyor. CSI serisinin diğer dizileri olan CSI: Miami ve CSI: New York'ta da, Miami ve New York'taki SMA dedektiflerinin bu eyaletlerdeki cinayetleri çözme çabaları anlatılıyor. 10.01.2006 Basın

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata OluştuAssasin

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2082 ileti
Yer: Manhattan
İş: Öğrenci
Kayıt: 25-03-2006 08:01

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#342090 28-08-2009 03:19 GMT-1 saat    
Desene ilk defa bir işe yaramışlar

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata OluştuQuick_man34
-- AdministratoR --

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1028 ileti
Yer: Bangalore
İş: Although I would say
Kayıt: 25-08-2009 17:13

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#342095 28-08-2009 03:26 GMT-1 saat    
Yorumun için sağolasın.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştuhedehödö
fe eyne tezhebun!

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1323 ileti
Yer: evet yerim
İş: yalova müftüsü
Kayıt: 19-10-2006 21:35

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#342146 28-08-2009 05:54 GMT-1 saat    
Haberlere taşıyorum.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Quick_man34
-- AdministratoR --

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1028 ileti
Yer: Bangalore
İş: Although I would say
Kayıt: 25-08-2009 17:13

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#342179 28-08-2009 16:05 GMT-1 saat    
Evet Yanlışlıkla Açmışım Pardon

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu> 1 <