Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

İlk kez 60 sancak!

> 1 <

Ddm

grup tuttuğum takım
Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 31-12-1969 23:00

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #342649 30-08-2009 14:55 GMT-1 saat    
Zafer Bayramı'nız kutlu olsun
Zafer Bayramı yine coşkulu törenlerle kutlanıyor

Hazırlıklar günler öncesinden başladı, 'Devlet Mezarlığı'ndaki tören bir gün erkene alınarak dün yapıldı. Bugün de Ankara'da TSK adeta gövde gösterisi yapacak. Birçok ilkin yanı sıra AKM'deki gösterilere bu yıl ilk kez Türkiye'deki tüm birliklere ait 60 sancak katılacak.

İşgalcilere karşı kazandığımız büyük zaferin 87'nci yılı, birçok ilki de beraberinde getirdi. Her yıl 30 Ağustos'ta Ankara Devlet Mezarlığı'nda yapılan tören, bu yıl bir gün öne alındı. Geçmiş yıllarda Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanlarının katıldığı törene bu yıl Ankara garnizonunda görev yapan tüm general ve amiraller katıldı. Orgeneral Başbuğ ile beraberindekiler, Devlet Mezarlığı'nda Milli Mücadele'de görev almış komutanların isimlerinin yazılı olduğu “Anısal Duvar” a çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulundu. Milli Mücadele'de görev almış komutanların kabirlerine de karanfil bırakıldı.

Kıbrıs'tan taburlar geldi

Bugünkü törenlerde de birçok seremoni ilk kez yapılacak.

İşte Zafer bayramı'nın ilkleri:

* Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndan bir tabur, Alay Bandosu eşliğinde Sıhhiye -Kızılay-TBMM güzergahında 30 Ağustos'ta ilk kez bir yürüyüş gerçekleştirecek.

* AKM'deki törene katılacak vatandaşlara ve protokole dağıtılmak üzere Türkçe ve İngilizce “30 Ağustos Broşürü” ile TSK'yı tanıtıcı CD hazırlandı.

* AKM'deki geçit töreninde daha önceki yıllarda sadece Ankara Garnizonu'nda konuşlu birliklerin sancakları katılırken, bu yıl ilk kez Türkiye'deki tüm birliklere ait 60 sancak törene katılıyor.

* Türk Bayrağı bu yıl ilk kez Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığına mensup 660 askerden oluşan karma birlik tarafından taşınacak.

* Yine ilk kez törene Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri'nden bir piyade taburu, İç Güvenlik Harekat Bölgesinde görev yapan 2. Ordu Komutanlığı'ndan bir komando taburu, 1. Komando Tugayı'ndan bir hava indirme taburu da katılacak.

* Uzman Jandarma Adayı Taburu ile Asteğmen Adayı Taburu da bu yılki törenlere ilk kez katılacak.

* Bu yıl, Zırhlı Birliklerin geçit törenine Ankara Garnizonunda konuşlu tank birliklerinin yerine, 1. Ordu Komutanlığından intikal eden, Leopard 2A-4 tanklarından teşkil edilmiş tank taburu katılacak.

* Bu yıl geçit törenine katılan birliklerin miktarı ve silah, araç, gereç sayıları arttırıldı. Kara Harp Okulu daha önce tabur seviyesinde katılırken alay seviyesinde, Astsubay Meslek Yüksekokulları da daha önce bölük seviyesinde katılırken tabur seviyesinde törene katılacak.

Özel resepsiyon

* Resepsiyona devlet erkanı, askeri personel, şehit ve gazi yakınları, bürokratlar ve gazetecilerin yanı sıra iş adamları, sanatçılar ve yazarlar da davet edildi.

* İlk kez resepsiyonda Faruk Saraç'ın hazırladığı, Atatürk'ün giydiği kıyafetlerden oluşan “Sarı Zeybek Defilesi” sunulacak.

* Geçmiş yıllarda Ankara Valiliği'ne 25 civarında davetiye verilirken bu yıl 50 davetiye ile valiliğin inisiyatifinde 100 sivil çağrıldı.

* Bu yıl Ankara Garnizonu'ndaki 500 civarında emekli general-amiral de davet edildi.

Vatan Gazetesi

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <