Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Kül Bulutları 20 Nisan'da Türkiye'de

> 1 <

007mehmet

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2504 ileti
Yer: ANTALYA
İş: öğrenci
Kayıt: 20-04-2007 16:17

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #346863 17-04-2010 23:29 GMT-1 saat    
Meteoroloji İzlanda'da Patlayan Yanardağın Küllerinin Türkiye'yi 20 Nisan Salı Günü Etkileyebileceğini Bildirdi


Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, İzlanda'da patlayan yanardağın küllerinin Türkiye'yi 20 Nisan Salı günü etkileyebileceğini söyledi. Kül bulutlarının astım ve solunum yolu hastalarını etkileyebileceğini aktaran Çağlar, "Yağmurlar asitli olabilir. Temas etmemek gerekir. Sağlık Bakanlığı'nda bununla ilgili birim kuruldu. Solunum yolu hastalıkları olanları nasıl etkileyeceği üzerinde koordineli olarak çalışıyoruz." dedi.

Meteoroloji'de açıklama yapan Genel Müdür Çağlar, kül bulutlarının İngiltere'nin kuzeyinden başladığını Avrupa'nın ortalarına doğru hareket halinde olduğunu belirtti. Toz ve kül dağılımını uydu görüntüleriyle anlatan Çağlar, İngiltere, Fransa ve Almanya'ya doğru gidiş olduğunu dile getirdi. Volkanik patlamanın etkisiyle buzlardaki erimeyi de kırmızıyla gösteren Çağlar, sülfürdioksitin dağılımıyla küllerin hareketini anlattı. 3 bin, 5 bin ve 10 bin metrelerdeki küllerin dağılımını da uydu görüntüleriyle anlatan Çağlar, mavi, yeşil ve kırmızı renklerle kül bulutlarını izlediklerini aktardı.

ASTIM VE BRONŞİT HASTALARI DİKKAT

Almanya, İngiltere, Avusturya'ya kadar hava sahalarını kapatan ülkelerin bulunduğunu kaydeden Çağlar, "Türkiye açısından yarın itibarıyla Balkanları etkilediğini görüyorsunuz. Bugün ve yarın itibarıyla Türk hava sahasının etkilenmeyeceğini söyleyebiliriz. 19 Nisan Pazartesi günü rüzgar akışları Türkiye'ye doğru gelmeye başlıyor. Fransa'nın yukarısında Akdeniz'e devam edip Türkiye'ye etkisi olacak. 20 Nisan Salı günü rüzgar akışları böyle devam ederse Türkiye'yi az da olsa etkileyeceğini görebiliyoruz." şeklinde konuştu.

18 ve 19 Nisan'da Türkiye'ye önemli bir etkisinin olmayacağını ifade eden Genel Müdür, 19 Nisan'ı 20 Nisan'a bağlayan geceden itibaren 10 bin ve 5 bin 500 metrede rüzgarların kül taşımının olacağını tahmin ettiklerini vurguladı. Sağlık Bakanlığı ile küllerin taşıdığı kükürtdioksitin astım hastaları üzerindeki etkisini masaya yatırdıklarını kaydeden Çağlar, "Yağışlar önemli. Önümüzdeki hafta gelecek yağışlar asılı duracak partikülleri yeryüzüne indirecek. Bu sayede partiküllerin solunum yolu hastalıkları ve astım hastalarına etkisi azalacak." ifadelerini kullandı.

UÇUŞLAR YARIN ETKİLENMİYOR

Sağlık Bakanlığı'nın yağmurların insan tenine ne kadar etkisi olup olmadığı konusunda ayrıntılı bilgi vereceğini dile getiren Çağlar, yağmurların asitli olması halinde vatandaşların buna temas etmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Kül bulutlarının kuzeybatı kesimlerinde etkili olacağını vurgulayan Çağlar, yarın itibarıyla uçakla seyahatin etkilenmeyeceğini sözlerine ekledi. (CİHAN)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


MSN
> 1 <