Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Internet Explorer 8

Internet Explorer 8

5.0 / 5 - 68 oy

Tarayıcı & Araç Çubuğu

>

İnternet Explorer XP


Program İndir > İnternet & İletişim > Tarayıcı & Araç Çubuğu

Microsoft Windows XP için üretilen İnternet Explorer versiyonlarının sonuncusu.

İnternet Explorer XP için son sürüm

Uzun zamandan beri bekliyorduk, gerçektende hasret kaldığımız bir yazılım oldu İnternet Explorer. Herkes çok heyecanla bekliyordu özelliklede çok seven tiryaki olarak adlandıracağımız kullanıcıları Internet Explorer 8'in çıkış tarihini çok merak ediyorlardı, tabi herkes gibi bizlerde çok heyecanlı bir şekilde bekliyorduk nasıl bir şey olacak Microsoft ne uygulayacak bizi nasıl şaşırtacak, yeni özellikleri kullanımı yenilikler nasıl olacak diye bizde meraklıydık. İşte büyük merak ve heyecanın sona erdiği an Internet Explorer uzun bir süreden sonra piyasada kullanıcılarına tanıtıldı.

Dünya devi Microsoft, Explorer 8'i geliştirirken kapılarını Windows Vista SP1, Windows XP SP3 ve Windows Server 2008'inkinden daha sıkı bir şekilde kapalı tuttu. 2007 yılının Microsoft un üzerindeki baskılarından sonra IE8'in ilk beta test sürümü yayınlanmıştı. Ama gerçektende harika bir beta sürüm oldu bu inanılmaz bir şekilde kullanılmaya başlanan Internet Explorer 8 çok beğenildi hem de Beta sürümü olmasına rağmen. Artık İnternet Explorer 8 tam sürümü ile kullanıcısının karşınına çıkmaya hazır dimdik ayakta duruyor.Microsoft Internet Explorer 8'i tüm Windows kullanıcılarının hizmetine açmaya hazır.

Bilindiği gibi dünyada internet tarayıcısı denince akla gelen ilk yazılım Internet Explorer, artık bu tarayıcılık da çıkan bir yazılım olma yolunda gerçektende en büyük rakibi olan Firefox 'a göre daha da hızlı bir ilerleyiş göstermeye çalışıyor ama gerçektende bu ilerleyiş de baya bir şey kat etti diyebiliriz. Artık en iyi tarayıcı olma yolunda gene eskisi gibi dünyada tek olma yolunda inatçı bir şekilde bütün hünerlerini ortaya koyan Internet Explorer 8'i çok seveceksiniz.

Şimdi ise harika bir beta ile karşı karşıyasınız, betası bile bu kadar harika olan bir yazılımdan artık herkes çok umutlu bir şekilde daha da harika yenilikler özellikler bekliyor ve bunu da başaracak olan Microfost inanılmaz bir beta ile çıkış sağladı, Internet explorer 8 betaya hoş geldiniz, kullanmaktan asla sıkılmayacağınız ve sonsuz bir keyif alacağınız internet keyfine harika bir internet sörfüne hazır olun.

Bu sürüm Cascading Style Sheets (CSS) ve sayfa planı, programlama modeli, performans, güvenilirlik, kullanılabilirlik ve servis entegrasyonunda mükemmel avantajlar içeriyor. Gerçektende dikkatinizi çekecek konulardan birisi inanılmaz performans artışı olacaktır, Internet Explorer 8 büyük rakiplerine göre daha çok kullanıcısını hızından dolayı kaybediyor, ama gerçektende bir firefox Internet Explorer 'e göre daha hızlı bir tarayıcı ancak bu hız sorunu son sürümde kapatılmışa benziyor, beta olmasına rağmen hızlı bir tarayıcı, ancak en iyi sonucunu tam sürümünde göreceğiz.

Diğer bir harika dikkat çeken husus ise güvenlik, Internet Explorer birçok eski sürümünde kullanıcısını üzen güvenlik açığı ile karşılaştı, özelliklede Microsoft'un acele davranışları ve işletim sistemleri üzerinde verilen Internet Explorer yani buna en büyük örnek Windows XP üzerinde gelen Internet Explorer 'de Xp 'den kaynaklanan büyük güvenlik açıkları bulunuyor, özelliklede o sürümde istenmeyen sitelere erişim engelli inanılmaz kötü ve acemice olmuştu. Ancak bu tür güvenlik açıkları Internet Explorer 7'den itibaren yavaş yavaş kapatılmaya başlanmış ve gerçektende bu yolda da güzel bir adım atan Microsoft Internet Explorer 8'dede güvenlik sorununu en az seviyeye düşürmeyi hedefliyor. Bunu da başaracak gibi doğrusu...

Ve işte en büyük kullanıcı dileği ve kullanıcıların en beğendiği nokta, kullanılabilirlik. Gerçektende her kullanıcının rahatlıkla kullanabileceği bir yazılım ile piyasada büyük bir iz bırakacak olan Internet Explorer kullanıcısının gönlünü fetih etmeyi çok iyi biliyor. Internet Explorer 'i her kullanıcı yani her yeni internet kullanıcısı kullanmıştır, daha doğrusu her bilgisayar kullanıcısı kullanmıştır. Yani birçok sürümü rahatlıkla kullanılabilen bir yazılım olan Internet Explorer 'de kullanıcılar sadece internette gezmeyi amaçlayan bir tarayıcı yerine daha değişik özelliklerle kullanıcısını şaşırtan bir Internet Explorer ile karşılaşacaklar.

İlk anda dikkatimizi çeken Emulate IE7 butonu oldu. Bununla bir web sitesinin İnternet Explorer 7 ve 8'de nasıl göründüğüne bakılabiliyor ve farklılıklar belirlenebiliyor. Ayrıca bu yeni sürümün çok daha hızlı olduğu da gözden kaçmıyor. Bu önemli bir husus zaten daha öncede belittik hızlı olabilmek için çok büyük bir uğraş içerisin de olan Microsoft en hızlı olmayı başarırsa internet kullanıcılarının bir numaralı tarayıcısını piyasaya sürmüş olacaklardır.

Aslında Internet Explorer 'in bu son ve harika olan sürümü dünyada inanılmaz etkiler bırakan ve harika bir grafiksel şöleni üzerinde taşıyan Windows vista işletim sistemi ile birlikte uzun zamanlardır üzerinde çalışılan bir projeydi, ancak Windows vista daha önce yayımlandı, Windows vista ile herkes Internet Explorer 7 ile tanıştı, ama Microsoft kullanıcılarına büyük bir sürprizin peşindeydi ve bunu geciktirmelide olsa kullanıcılarına sunmayı başardı.

İşte bu sürpriz inanılmaz bir şekilde siz harika Microsoft kullanıcıları ile buluştu ama ne buluşma, bu harika beta sürümünde bile inanılmaz özellikler kullanıcıyı adeta büyülüyor diyebiliriz gerçektende öyle inanılmaz yenilikler ve harika bir şekilde artan performansı ile Internet Explorer 8 Microsoft'un imzasını altında gururla taşıyacak bir Microsoft yapımıdır. Gerçektende Windows vista dan sonra en başarılı ve en kararlı ikinci yazılım olarak gösterebileceğimiz bir yazılımdır.

Ama gerçektende Microsoft daha önceki deneyimleriyle biz kullanıcılarını büyük bir hayal kırıklığına uğrattı, nedeni ise Internet Explorer 'in önceki sürümlerinde izlenen kötü yol, bunu özelliklede Internet Explorer 6'dada daha rahat bir şekilde görebiliyoruz. Birçok basit hatalar birçok güvenlik açıkları ile Microsoft kullanıcısını çok üzdü, bakalım merakla beklenen tam sürümde bu olaylar tekrar yaşanacak mı, beta sürümü ve Internet Explorer 7'de bu kötü giden yol biraz düzeltilmeye çalışılmış ama gerçektende Internet Explorer 8 beta 'da ise bu kötü gidiş baya bir düzeltilmiştir. Merakla beklenen tam sürüm nasıl olacak.

Harika bir beta sunan Microsoft şimdilikte olsa kullanıcılarını biraz tatmin etmiş gözünü boyamış olabilir ancak her şey tam sürümünde daha iyi bir şekilde göz önüne gelecek ve eleştiriler başlayacak, olumlu olumsuz bir sürü eleştiri, ancak beta sürümü b,le oldukça çok konuşulmuş bir yazılım oldu Internet Explorer 8 daha tam sürüm çıkmadan bir çok artı eksi yön belirlendi. Biraz daha ayrıntıya girelim ve Internet Explorer 8 'in içeriğine bir göz atalım bakalım neler neler var.

Olumlu Yönleri:
- Faydalı Özellikleri: Sadece birkaç tıklama ile tarayıcıyı baştan aşağı tazeleme yenileme, basit bazı işlemlerden sonra her kullanıcı Internet Explorer 8 'in bütün var olan ayarlarını kolay bir şekilde değiştirebilir ve istediği şekilde yapılandırabilir. Uluslararası uyumluluk ve görüntülenme bağlantılarının sağlanması, iyileştirilmiş sayfa içi araması ve zararlı reklam engelleme araçları ile birlikte faydalı yönleri çoğalmış bir tarayıcı.

- Üstün ve kullanışlı yazdırma özellikleri: Internet Explorer 8'de yazdırma seçenekleri bile sil baştan yapılmış. Tarayıcıda bütün yazdırma seçenekleri en baştan düzenlenmiş yenilenmiş bir şekilde kullanıcılarına sunulmuştur. Özelliklede geliştirilen yeni sayfa ve resim yazdırma özellikleri dikkat çekecek cinsten. İçeriğinde bulunan harka yardımcı araçlar sayesinde başka bir yazılıma ihtiyaç duymadan metni düzenleme (Yani word gibi yazılımlardan yardım alamaya gerek duymaz.)

- Yazı Tipi eklentisi (True Type): Bilindiği gibi Microsoft 'un yeni nesil yazılımlarında standart hale gelen yazı tipi olan True Type Microsoft Office 10 ve Windows vista 'da da kullanılıyordu, Internet Explorer 8'de isteyen kullanıcının True Type yazı tipine geçebilme alternatifi de bulunuyor buda gözümüze çarpan bir diğer yenilik.

- PNG dosyası kayıt etme: Artık Internet Explorer 8'de PNG transparan resim dosyalarını kolaylıkla kayıt edebilirsiniz, hem de başka hiçbir ek yazılıma ihtiyaç duyamadan, bu özellik Internet Explorer 8'in beğenilen bir diğer özelliğidir.

- Yenilenmiş ve son derece iyi bir hal almış AJAX desteği: Bilindiği gibi Internet Explorer 6'da AJAX desteği bazen ve de kısmen olarak sağlanabiliyordu, ancak bu sorun artık Internet Explorer 8 ile tarihe gömülüyor ve tamamen sorun olmaktan çıkıyor artık Internet Explorer 8 ile AJAX desteğini tam sağlayabilirsiniz.

- Güvenlik: Internet Explorer birçok eski sürümünde kullanıcısını üzen güvenlik açığı ile karşılaştı, özelliklede Microsoft'un acele davranışları ve işletim sistemleri üzerinde verilen Internet Explorer yani buna en büyük örnek Windows XP üzerinde gelen Internet Explorer 'de Xp 'den kaynaklanan büyük güvenlik açıkları bulunuyor, özelliklede o sürümde istenmeyen sitelere erişim engelli inanılmaz kötü ve acemice olmuştu. Ancak bu tür güvenlik açıkları Internet Explorer 7'den itibaren yavaş yavaş kapatılmaya başlanmış ve gerçektende bu yolda da güzel bir adım atan Microsoft Internet Explorer 8'dede güvenlik sorununu en az seviyeye düşürmeyi hedefliyor.

- Gelişmiş Filtre: Bu yeni Internet Explorer 8'in en beğenilen özelliklerinden birisidir, ve gerçekte den de işe yarayacak ve başka bir yazılıma gerek duymayacağınız bir özelliktir. Tarayıcının içeriğinde bulunan kötü içerikli web sayfası engelleme özelliği ile istenilmeyen siteleri erişimleri engelleyebilirsiniz. Ve gerçektende işe yarayan bir özelliktir, yani Internet Explorer 6'da olduğu gibi çok kötü bir filtreleme sistemi olmamıştır. İstediğiniz her siteyi yasaklı listesine ekleyebilirsiniz, erişimleri kesebilirsiniz.

- RSS desteği: RSS destekli sitelere tam uyum sağlama ve RSS içeriği bulunan web sayfalarında normal sayfalardaki gibi gene sorunsuz bir şekilde tam uyumlu olarak çalışabilme desteği, özelliklede web sitesi yöneticilerinin hoşuna gidecek bir özellik yani RSS kullanan site yöneticileri bu özelliği çok sevecek.

- Arama desteği: En hızlı arama bu tarayıcı ile sizlerle, gerçektende içerisinde bulunana özel kodlar sayesinde aramayı büyük bir kolaylığa çeviren Internet Explorer 8 ile Google, Yahoo, MSN gibi büyük arama motorlarında eklenti olarak arama yapabileceğiniz gibi web sitelerine ait özel arama eklentileri ile de arama yapabilirsiniz, tabi her zamanki gibi hızlı ve kolay bir şekilde arama desteği de sizinle.

Evet birçok harika yenilikler tarayıcının bu beta sürümünde karşımıza çıktı ve herkesi bu harika özellikler ile şaşırtmayı başardı Internet Explorer. Ve bu son teknoloji harikası olan Tarayıcı 2008 yılının en iyi web tarayıcısı olma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü ve bunu büyük bir istek ile istediğini beta sürümü ile bile kanıtlayan Internet Explorer, tam sürümünde kullanıcısına büyük yenilikler sağlamayı düşünüyor, Microsoft büyük işler peşinde bunu hep birlikte Internet Explorer 8 ile göreceğiz.

Bu yenilikleri sağlamasının en büyük nedenlerinden biriside tabiî kide büyük rakiplerini ve yeni oluşan ciddi rakiplerini geçmektir, ancak günümüzde baya bir gerileme de olan Internet Explorer tahtını Firefox 'a kaptırmış gibi gözüküyor, ancak bu yeni sürümle eski yerine kavuşmayı hedefleyen bir yazılım diğer rakiplerini geride bırakmışa benziyor, beta sürümünden bunu kolayca çıkarabiliyoruz, en büyük engel şuan Internet Explorer 8'in tabiî ki de Firefox 'dur.

Hep iyi yönlerinden bahsettiğimiz bir inceleme oldu sanırım, ancak birazda olumsuz yönlerine bakalım beta sürümünün ve kapatılması gereken baya bir eksi yön var, sanırım Microsoft 'un başı bu olumsuz, kötü yönlerle ağrıyacak gibi ancak kesinlikle üstesinden gelmesi gereken olumsuz yönlere sahip özellikleri de yok değil, hani. İşte Internet Explorer 8 ve eksi yönleri:

Olumsuz Yönleri:
- Kopya bir arayüz: Evet biraz dikkatli bakacak olursanız Internet Explorer 8'e gerçektende arayüzünün büyük rakipleri olan Firefox ve Opera'ya benzerliğini fark edeceksiniz, özellikle de sekme kısımları ve başka ayrıntılı bölümler oldukça kopya çekilmişçesine Opera ve Firefox 'u bize andırmıyor değil, tabi bu beta sürümü Microsoft bu eleştirileri ciddiye alıp arayüzün de deşikliğe gidecektir.

- Yetersiz kalan bir şifre saklama: Yetersiz kalan bir şifre saklama özelliğine sahip olan Internet Explorer 8'de üye olduğunuz bir sitede sisteme kendinizi tanıtsanız bile bir müddet sonra Internet Explorer 8 o siteden çıkış yapıyor yani anlayacağınız sürekli bağlı kalamıyorsunuz bir sitede. Ancak buda düzeltilmesi beklenen bir sorun.

- Yetersiz Java desteği: Microsoft Internet Explorer 8'de baya yetersiz kalacak bir java desteği uygulamıştır. Ama gerçektende bu sorun Dev bir yazılım olan Internet Explorer 'den beklenmedik bir yetersizlik, eksi yön oldu çünkü daha kaliteli bir java desteği sağlanabilirdi, sanırım Microsoft kendi java makinesini destek olarak sağlamaya çalıştı birazda ondan olabilir.

- Güvenlik: Birçok güvenlik açığı diğer sürümlerine oranla giderilmiş olsa da gene de ufak tefek bazı güvenlik açıkları bulunan bir tarayıcı ile karşılaştık incelememizde, Ama bu sorunlardan Internet Explorer 8'e yakışmayacak şekilde basit hatalar, yani telafisi olan bazı birkaç pürüz bunlar, ancak bilgisayar korsanları ayrıntıları sever, düzeltilmesi gereken bir başka husus.

- Aktivasyon zorunluluğu:
Internet Explorer 8'i kurdunuz ancak belirli bir aktivasyon kodu elde etmeden yazılımı kullanma imkanınız yok, onun için buda bize göre gereksiz bir uygulama olmuş, onun için aktivasyon zorunluluğu kalkarsa daha başarılı bir tarayıcı olabilir.

- Bağlantı problemleri: Internet Explorer 8'den beklenmeyen bir diğer olumsuz bir yön, bağlantı sorunları oldukça yani Internet Explorer gibi bir yazılıma göre oldukça üzücü bir sorun. Bu sorununda düzeltilmesi ile birlikte Internet Explorer gerçektende kullanışlı ve harika bir Tarayıcı olacak gibi yani yerini tekrardan devralacak bir tarayıcı olacaktır. Zaten Internet Explorer 'de bu yakışır.

Yeni KlasöR Editörünün Yorumu:

Evet, arkadaşlar, Microsoft gerçektende gene yaptı yapacağını diyebiliriz ki gerçektende öyle yani son derece düşünülerek enine boyuna bir tarayıcı olmuş Internet Explorer 8. Birçok yeni özellikleriyle de birlik de kullanıcısının baş tacı olmaya aday, zaten bu son sürümü ile de birlikte baya bir kullanıcı kitlesi çekeceği beklenen bir Internet Explorer karşımızda. Ve şuan ciddi söylüyorum Firefox en iyi tarayıcı ancak bu son büyük çıkışla İntenet Explorer 8 birazda olsa Firefox 'u geçebilecek gibi sanki, tabi bildiğiniz gibi Firefox 'da boş durmadı son sürümü ile Internet Explorer 8'e yerini kaptırmayacak gibi, onun için bu sektörde de baya bir rekabet olacak gibi, Operada son sürümünü piyasaya sundu, bakalım ilerde neler olacak, son olarak Internet Explorer şuan ki olumsuz yönlerini açıklarını, özelliklede basit olan eski yönlerini giderirse en iyi olmada hiç de etkisiz olmuş olmaz. Internet Explorer 8'i sisteminize kurabilmek için lisanslı bir Windows XP SP2 sürümü ile aktivasyon koduna ihtiyacınız var…

Bunun hakkında hemen düşüncelerinizi ya da sorunlarınızı yazabilirsiniz...

Hızlı Yorum Sistemi
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

İsim Email Şifre Kuran'daki ilk sure

Yorumlar :

1. Casper yolladı.   04-05-2008 19:44  

teşekkürler * bunu yükledigimiz zaman pc'de bulunan exploner kalkım yerine exploner 8. geliyo dimi


2. IV yolladı.   05-05-2008 18:43  

Evet, eski sürüm Explorer kalkar yerine bu gelir...


3. artin yolladı.   26-08-2008 16:07  

peki bunu vistaya kuramayacakmıyız?